Boj maliské armády s islamisty je díky intervenci úspěšný

Bamako/Paříž - Maliská armáda si ihned po zahájení francouzské vojenské intervence v pátek připsala první vojenský úspěch v boji proti islámským radikálům. Dobyla prý nazpět město Konna v centrální části země. Podle armády byla v bojích o Konnu zabita stovka radikálů. Paříž vyzvala RB OSN, aby urychlila vyslání mezinárodních sil do této bývalé francouzské kolonie. Logistickou podporu Francii už potvrdila Velká Británie, Spojené státy ji zatím stále zvažují. Niger, Alžírsko a Burkina Faso dnes oznámily, že každá z těchto zemí nasadí v Mali 500 vojáků.

Do oblasti byly vypraveny desítky francouzských vojáků vyzbrojených nejmodernější armádní technikou. Po jejich příletu maliská armáda ihned zahájila proti povstalcům ofenzivu a začala je zatlačovat zpět na sever. Obnovení armádní kontroly nad Konnou potvrdil maliský regionální vojenský velitel Ousman Fané. „Kontrolujeme město, absolutně celé město. Zabili jsme desítky radikálů, snad stovku islamistů v Konně.“

Spokojenost s dosavadním průběhem francouzské intervence vyjádřil dnes večer i francouzský prezident François Hollande. „Francie není vedena žádným jiným zájmem než ochránit spřátelenou zemi. Nemá jiný cíl než bojovat proti terorismu,“ prohlásil. Mise Francie v Mali podle něj pokračuje a připravuje se rozmístění očekávaných afrických intervenčních jednotek. Telefonického poděkování za vojenskou pomoc se Hollande dočkal od prozatímního maliského prezidenta Dioncounda Traoré, který vyzdvihl zejména „přesné načasování operací“.

François Hollande při projevu o situaci v Mali
Zdroj: ČTK / AP
Autor: Lionel Bonaventure

Hollande také oznámil, že nařídil posílit protiteroristická opatření ve Francii, které za její intervenci v Mali islámští radikálové vyhrožují odvetnými útoky. „Musíme čelit teroristické hrozbě. Je třeba hlídat naše státní budovy a naše dopravní infrastruktury,“ prohlásil prezident po mimořádném zasedání vlády k intervenci v Mali.

Konkrétní rozsah francouzského vojenského zásahu v Mali, který má pomoci vládě této západoafrické republiky zastavit postup islamistů, není zatím znám. Náčelník generálního štábu francouzské armády Edouard Guillaud dnes zdůraznil, že úkolem vyslaných francouzských vojáků je pomoci maliské armádě zadržet ofenzivu rebelů. Francie ale podle něj nemá v plánu rozšířit své operace do severních oblastí ovládaných islamisty.

Francouzští vojáci před odletem do Mali
Zdroj: ČTK / AP
Autor: R.Nicolas-Nelson

Sever MaliIslamisté, ovládající sever Mali, v minulých dnech postoupili dál na jih. RB OSN v prosinci sice schválila vyslání mezinárodní mírové mise do Mali, ale s jejím rozmístěním se z logistických a technických důvodů počítalo až na podzim. Vzhledem k vývoji situace v Mali RB OSN ve čtvrtek vyzvala k urychlenému vyslání mezinárodních jednotek do této africké země.


Vojenskou podporu poskytne Británie i státy ECOWAS

Úřad britského premiéra Davida Camerona už potvrdil, že Británie poskytne Francii logistickou podporu. „Ministerský předseda rozhodl, že Spojené království poskytne vojenskou logistickou podporu, aby pomohla s rychlým transportem zahraničních jednotek a výzbroje do Mali,“ oznámila Downing Street v tiskovém sdělení. Londýn poskytne dva vojenské transportní letouny, žádné vojáky ale prý do boje nevyšle.

Vojáci z Alžírska a dalších afrických zemí se zapojí do bojů v Mali v rámci mezinárodních sil vedených západoafrickým regionálním blokem ECOWAS, který už dnes schválil okamžité vyslání svých jednotek do Mali. Předseda ECOWAS ve svém prohlášení zdůvodnil toto rozhodnutí „naléhavostí situace“.

USA prozatím svou logistickou a zpravodajskou pomoc francouzským silám zvažují. Při operacích v poušti by mohly pomáhat svými bezpilotními letadly.