Pokus Francie osvobodit rukojmí v Somálsku byl neúspěšný

Mogadišu - Při nezdařeném zásahu francouzského komanda v Somálsku, jehož cílem bylo osvobodit zajatého Francouze, byli dnes zabiti dva francouzští vojáci a 17 „teroristů“. Oznámilo to dnes francouzské ministerstvo obrany. Osud zajatého Francouze je nejasný. Francouzské ministerstvo obrany ale vychází z toho, že byl při akci zabit. Podle mluvčího pařížského ministerstva obrany generála Martina Klotze věznitelé svého francouzského zajatce během zásahu zabili. Islámští radikálové citovaní agenturou AFP ale vzápětí tuto informaci popřeli a prohlásili, že Francouz žije a bude „během dvou dnů souzen“. V prohlášení také tvrdí, že zajali jednoho francouzského vojáka, který byl při noční akci zraněn.

Francouzské ministerstvo obrany upřesnilo, že dějištěm operace byl tábor islámských radikálů z hnutí Šabáb na jihu Somálska. Speciální komando francouzské rozvědky DGSE se tam pokusilo osvobodit Denise Allexe, kterého islamisté zajali v Mogadišu v červenci 2009. Podle agentury AP šlo o agenta špionážní služby DGSE, který v Somálsku pomáhal s výcvikem vládních sil, bojujících proti islamistickým milicím. Zajat prý byl spolu s dalším svým kolegou, jemuž se ale později podařilo uprchnout.

„Členové komanda pronikli na místo, kde byl Allex zadržován a okamžitě narazili na tvrdý odpor. Všechno nasvědčuje tomu, že věznitelé Allexe, bohužel, zabili,“ citovala ministra Le Driana agentura Reuters.


První informace somálských úřadů a zástupců rebelů hovořily o smrti dvou civilistů a jednoho francouzského vojáka při dnešní operaci u města Bulomarer. „Francouzi nedostali to, co chtěli,“ sdělil agentuře AFP vojenský mluvčí Šabábu Abdalazíz Musáb. Zajatec prý totiž „nebyl v zóně“, na kterou v noci na dnešek zaútočili. Po nezdařeném zásahu komanda vysazeného údajně ze tří vojenských helikoptér vojáci nechali na místě tělo jednoho ze svých druhů zabitých během operace, prohlásil mluvčí Šabábu.

Islámské hnutí Šabáb zahájilo boj v Somálsku proti vládním cílům a za ovládnutí země v roce 2007. V jednu dobu ovládalo více než 80 procent somálského území a skoro celé hlavní město Mogadišo. Během uplynulého půldruhého roku je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt včetně metropole.