Z dreamlineru uniká palivo, potvrdili Japonci

Tokio - Z nového letadla Boeing 787 Dreamliner společnosti Japan Airlines stále uniká palivo, jak ukázaly testy provedené aerolinkami. Japan Airlines se přitom s tímto problémem setkaly už před týdnem v americkém Bostonu, kdy bylo kvůli závadě třeba odložit návrat do Japonska.

V uplynulém týdnu se letadla Dreamliner potýkala s celou řadou závad. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) proto v pátek nařídil podrobnou inspekci těchto letounů. Podle Boeingu nejde o nic vážného a podobné problémy se objevují u většiny nových modelů.

Právě dnes aerolinky Japan Airlines prováděly testy pohonné jednotky u letadla, které mělo problém s únikem paliva v Bostonu. Ovšem v jejich průběhu zjistily, že palivo uniká z trysky na levém křídle, která se používá k odčerpávání paliva.

Boeing 787 Dreamliner nastoupil do komerčního provozu těsně před koncem roku 2011. Zatím je v provozu 49 letadel, z toho asi polovinu vlastní aerolinky z Japonska. Dreamliner je považován za revoluční letadlo, neboť ve velké míře využívá odlehčených materiálů místo klasického duralu. Boeing má nyní zakázky na více než 800 těchto strojů.