Bývalý rakouský europoslanec a ministr dostal čtyři roky za korupci

Vídeň – Ke čtyřem letům vězení za korupci byl odsouzen bývalý rakouský ministr vnitra a europoslanec Ernst Strasser. Jeho případ se týkal možného ovlivňování evropské legislativy. Rozsudek není pravomocný a očekává se, že se Strasser odvolá; pokud by jej odvolací soud potvrdil, je vyloučeno, aby si lidovecký politik trest odpykal v domácím vězení. Možnost vězení s elektronickým náramkem je totiž vyhrazena pro odsouzené s nižšími tresty.

Strasser si podle obžaloby před třemi lety řekl o peníze za ovlivňování evropského zákonodárství. Britští investigativní novináři z listu Sunday Times zkoušeli v roli lobbistů nabídnout tehdejším europoslancům peníze za to, že budou ovlivňovat legislativu v jejich prospěch. Strasser v roce 2010 kývl na fingovanou nabídku 100 000 eur (přes 2,5 milionu korun) ročně. Kromě něj se nechal nachytat také bývalý rumunský vicepremiér Adrian Severin a někdejší slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler.

Ernst Strasser
Ernst Strasser

Rakouské státní zastupitelství kauzu vyšetřovalo 15 měsíců. Poté, co byla zveřejněna videa z rozhovorů, pořízená skrytými kamerami, Strasser vystoupil z Rakouské lidové strany (ÖVP) a opustil také Evropský parlament. Tvrdil však, že je nevinný - nabídku lobbistů prý nebral vážně a souhlasil s ní jen naoko, aby zjistil, kdo za nimi stojí.