Berlín chystá vzpomínkové akce k výročí nástupu nacistů

Berlín - Neslavné 80. výročí nástupu nacistů k moci si bude Berlín celý rok připomínat více než 120 projekty a akcemi. Jednou z nejviditelnějších jsou sloupy s portréty a životopisy známých i dnes už méně známých obětí nacistického režimu, které se objeví po celém městě. Podle berlínského primátora Klause Wowereita je hlavní město v Německu jediné, které se letos odhodlalo kulaté výročí nástupu nacistů k moci a jeho následky takto rozsáhle připomenout.

Sloupů bude celkem až 150, první veřejně vystavené exempláře ode dneška stojí před Braniborskou bránou. Právě tudy pochodovali 30. ledna 1933 nacisté s pochodněmi na oslavu jmenování Adolfa Hitlera německým kancléřem, což je bráno za začátek nacistické hrůzovlády.

Celý tematický cyklus ponese název Zničená mnohotvárnost a jeho cílem bude i ukázat, jaké město bylo, než se vlády nad ním a nad celým Německem chopil Hitler. Centrální výstava v Německém historickém muzeu, otevřená od konce ledna návštěvníkům zdarma, se zaměří na éru let 1933 až 1938, kdy vyvrcholila antisemitská politika nacistů listopadovým pogromem známým jako křišťálová noc. Od něj letos uplyne 75 let a také toto výročí budou připomínat některé připravované akce.

Pořadatelé chtějí veřejnost seznámit rovněž s osudy ne tolik známých skupin obětí represivního nacistického režimu, jakými byli psychicky nemocní, tělesně postižení, homosexuálové či lidé tmavé pleti, nebo s méně známými místy spojenými s nacistickou vládou. Takovým byl třeba dodnes fungující hotel Bogota v centru Berlína, který býval sídlem Říšské kulturní komory, jež rozhodovala o kariéře tehdejších umělců. V rámci „dávání tváře vzpomínkám“ nově ožije i projekt Stolpersteine, který prostřednictvím mosazných tabulek v chodnících připomíná oběti holocaustu.