Štrasburský soud rozhodl: Letuška může létat i se svým křížkem

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva uznal, že britské aerolinky British Airways diskriminovaly svou křesťanskou zaměstnankyni, když jí zakázaly nosit řetízek s křížkem. Před soudem ve Štrasburku ale neuspěli další tři lidé, kteří si rovněž stěžovali na pracovní překážky kvůli své křesťanské víře.

Pracovnice odbavovací přepážky Nadia Eweidaová svým případem vyvolala v Británii celostátní debatu o víře na veřejnosti. Letecká společnost ji v listopadu 2006 poslala domů poté, co odmítla vyhovět firemnímu nařízení, které zakazuje viditelně nosit náboženské symboly.

Eweidaová tvrdila, že je obětí náboženské diskriminace, a požadovala odškodnění za ušlou mzdu. Britské soudy její žalobu odmítly, proto se žena obrátila na štrasburský soud. Ten ve verdiktu konstatoval, že firemní regule narušují její právo projevit náboženské vyznání.

Zravotní sestra křížek nosit nesmí

Ve Štrasburku ale neuspěla zdravotní sestra Shirley Chaplinová, která si rovněž musela křížek sundat. Podle soudců jí zaměstnavatel zakázal přívěsek nosit ze zdravotních a bezpečnostních důvodů.

Soud rovněž zamítl stížnosti matrikářky Lillian Ladeleové a manželského poradce Garyho McFarlaneho. Matrikářka se s odvoláním na svou křesťanskou víru odmítala podílet na uzavírání homosexuálních svazků. McFarlane přišel o místo kvůli tomu, že odmítl nabízet sexuální terapii homosexuálním párům.

Britský premiér David Cameron v reakci na verdikt k případu pracovnice aerolinek na Twitteru uvedl, že je potěšen z toho, že soud potvrdil zásadu, která umožňuje nosit na pracovišti náboženské symboly. „Lidé by neměli být diskriminováni kvůli víře,“ napsal.

Rozhodnutí štrasburského soudu jsou závazná pro všech 47 států Rady Evropy. Proti verdiktu se není možno odvolat.