Další problém dreamlineru - Japonci s ním přestali létat

Tokio - Dvoje hlavní japonské aerolinky zastavily provoz všech svých letadel typu Boeing 787 Dreamliner. Další ze strojů totiž musel nouzově přistát krátce po startu. Měl problémy s baterií a pilot cítil kouř. Šlo už o několikátý podobný incident za poslední týdny. Dreamliner má být nejvyspělejším dopravním letadlem současnosti. Kvůli technickým problémům nařídil americký Federální úřad pro letectví (FAA) podrobnou inspekci všech nových strojů. Kontrolu nařídily i japonské úřady. Dreamlinery mají ve své flotile také indické a katarské aerolinky.

Japonské aerolinky All Nippon Airways pozastavily provoz všech 17 letadel Boeing 787 Dreamliner. Další letadlo tohoto typu se dnes dostalo do problémů. Stroj japonských aerolinek All Nippon Airways musel nouzově přistát. Nikdo z cestujících se nezranil. Je to už několikátý problém tohoto typu letounu v poslední době. Společnost All Nippon proto pozastavuje po sérii závad provoz všech svých 17 Boeingů typu Dreamliner. Stroje teď projdou důkladnou prohlídkou.

Tajemník japonského premiéra:

„V sázce jsou lidské životy, ministerstvo dopravy proto udělá vše pro to, aby se to vyšetřilo a byla zaručena bezpečnost cestujících.“


Při zatím posledním incidentu ukazovaly palubní přístroje na poruchu baterie a pilot stroje prý cítil kouř. Proto se rozhodl nouzově přistát. Na palubě bylo 129 cestujících a osm členů posádky. „Když jsme šli na nouzové přistání, stevardům se třásl hlas, takže jsem si uvědomil, že je to docela vážné,“ říká jeden z cestujících. 

Je to po týdnu už další kolize nového typu boeingu. Minulé úterý zaznamenalo letadlo společnosti Japanese Airlanes únik desítek litrů paliva na bostonském letišti. 

Video Reportáž Jakuba Anděla
video

Reportáž Jakuba Anděla

Odborníci přitom nemají současné problémy za nic zvláštního. „Nová letadla mívají provozní problémy, které se objeví v prvních měsících provozu. Ale tento letoun je konstruován tak dobře s mnoha záložními systémy, že to není skutečně nijak závažný problém. S výjimkou problémů s bateriemi, které už zkoumá Národní rada pro leteckou bezpečnost,“ myslí si Kevin Hiatt, prezident Ústavu pro leteckou bezpečnost.

V provozu je zatím 49 letadel Dreamliner, ve flotile je mají převážně japonské aerolinky, létají s nimi ale i dopravci z Indie nebo Kataru. Firma Boeing už má objednávky na dalších víc než 800 těchto letadel.