Poslední přání slavného bandity se splní po 133 letech

Sydney – V neděli se po 133 letech konečně splní poslední přání nejznámějšího australského bandity Neda Kellyho: bude uložen do hrobu vedle své matky Ellen na malém hřbitově v Gretě. To se nachází nedaleko obce Glenrowan, v níž se odehrála slavná závěrečná banditova přestřelka s policií, kterou desperát s irskými předky přežil díky svému podomácku vyrobenému brnění a helmě. Za zabití tří policistů byl v roce 1880 oběšen v Melbourne.

Kellyho ostatky byly vhozeny do hromadného hrobu dnes již zavřené věznice Pentridge na předměstí Melbourne. V roce 2011 byly kosti exhumovány a jejich pravost potvrzena pomocí testů DNA. Lebka desperáta nicméně chyběla a doposud nebyla nalezena. Během let několik lidí přišlo s tvrzením, že ji vlastní, naposledy to tvrdila samozvaná novozélandská čarodějnice, která ji prý dostala v roce 1980.

Hřbitov v Gretě
Zdroj: Wikipedia
Autor: Peterdownunder

Organizace, která má na starost modernizaci zmíněného vysloužilého vězeňského objektu, navrhovala, že by ostatky mohly být vystaveny v muzeu, vláda státu Viktorie ale nařídila, aby byly vráceny rodině. Uložení ostatků bude v pátek předcházet ve městě Wangaratta oficiální katolický pohřební obřad. Anthony Griffiths, pravnuk Kellyho sestry Grace, očekává, že se na obřadu sejde velká část banditových potomků, jichž je několik stovek. Zdůraznil ale zároveň, že příbuzní se nikterak nebudou snažit svého předka glorifikovat.

/*json*/{"map":{"lat":-36.444485039282,"lng":146.35162353516,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-36.551874,"lng":146.274907,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při přestřelce v Glenrowanu byli zabiti tři komplicové tehdy 25letého Neda Kellyho, včetně jeho mladšího bratra Dana. Incidentem skončilo 18měsíční tažení gangu Kellyových, jehož členové se stali lidovými hrdiny díky smělým bankovním loupežím po celé zemi. Někteří Kellyho rovněž vnímali jako symbol australského odporu proti britským koloniálním úřadům, zatímco jiní ho označovali za obyčejného chladnokrevného zabijáka. V době střetu s policií byla na gang vypsána odměna ve výši 8 000 liber, což byla tehdy vůbec nejvyšší částka nabídnutá britským impériem za zločince. Ned Kelly se stal námětem řady písní a knih, jeho životní příběh byl také několikrát zfilmován.