Perinbaba se činí: Vídeň skoro nelétá, v Bratislavě kalamita

Vídeň – Kvůli sněhové kalamitě muselo být částečně uzavřeno vídeňské letiště Schwechat. Během noci na dnešek napadlo v Rakousku až 30 centimetrů sněhu a hustě sněžit bude i nadále. Problémem v oblasti je také silný vítr, který na silnicích tvoří závěje. Situaci řeší stovky posypových aut a strojů s radlicemi na odhrnování sněhu. S kolabující dopravou se potýkal i severozápad Maďarska a západ Slovenska, v Bratislavě nadále platí kalamitní stav.

S plným nasazením odklízela sníh Vídeň, kde 2 077 lidí čistilo 2 800 kilometrů dlouhou silniční síť. Do ulic vyrazilo také 362 posypových vozů a strojů s radlicemi na odhrnování sněhu. Rakouskou metropoli ale i tak celé dopoledne trápily kvůli hustému sněžení problémy s plynulostí dopravy, situace se normalizovala až odpoledne.

Situace zůstává vážná na letišti Schwechat, které z bezpečnostních důvodů nepřijímá žádné lety, spoje byly přesměrovány do Lince a Štýrského Hradce a do Prahy. Letecké společnosti zařizují cestujícím pozemní přepravu do Vídně. Prozatím není možné odhadnout, jak dlouho mimořádné opatření potrvá. Zpoždění nabírají i odlety, řada letů byla zcela zrušena.

Na horách platí lavinové nebezpečí

Na horách kvůli novému sněhu platí od dnešního dne lavinové nebezpečí druhého stupně, v některých částech byl vyhlášen stupeň tři z pětibodové škály. Meteorologická služba v Innsbrucku během dne očekává pro Tyrolsko další sněžení, do pátku by tak mohlo připadnout až 20 centimetrů. V rakouské spolkové zemi Burgenland hlásí hasiči desítky zásahů.

Problémy hlásí Slovensko i Maďarsko

Silnice na Slovensku jsou sjízdné, západ země ale musí počítat se sněžením a východ s možnou ledovkou. Doprava je ale ochromena v Bratislavě, na všech vjezdech do slovenského hlavního města bylo třeba od rána počítat se zdržením. Spoje MHD kvůli hustému sněžení nabírají zpoždění, některé silnice jsou pro MHD zcela nesjízdné. Radnice v metropoli vyhlásila druhý kalamitní stupeň, což mimo jiné znamená, že zaměstnanci zimní údržby zůstanou po celý den v ulicích. Uvažuje se dokonce o vyhlášení třetího stupně.

Evropu zasypal sníh
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Yves Logghe

Se sněhem se potýká také severozápad Maďarska, kde napadlo až 30 centimetrů sněhu a dalších zhruba 15 by mělo připadnout. Přes pět tamních hraničních přechodů nákladní vozy neprojedou, slovensko-maďarský hraniční přechod Čunovo-Rajka je zcela uzavřen. Zpoždění mají regionální vlaky a autobusové linky.