Jednání o íránském jádru znovu nic nepřineslo

Teherán – Bez hmatatelných výsledků skončilo dvoudenní jednání zástupců Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) s íránskými představiteli. Mezi oběma stranami stále panují rozpory, další rozhovory se plánují na konec ledna. Írán čelí za neústupnost v jaderném programu mezinárodním sankcím. O nich a o dalších politických aspektech konfliktu s ním vyjednává šest světových mocností (stálí členové RB OSN a Německo).

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí tento týden zakázal náboženským ediktem výrobu jaderných zbraní. Pro vládu je tato fatva zavazující, a jestliže to pochopí západní země, mohlo by prý to ukončit debatu o íránském jaderném programu.

Představitelé MAAE se už rok snaží vyjednat s Teheránem takzvaný strukturovaný přístup, který by jim poskytl přístup k íránským činitelům, dokumentům a jaderným zařízením. Prioritou MAAE je získat přístup do vojenského komplexu Parčín, kde Írán podle podezření MAAE provádí testy související s vývojem jaderné zbraně. Írán ambici vyrobit jadernou zbraň popírá. Přesto se často chlubí technologickými úspěchy včetně vývoje odstředivek schopných obohacovat uran rychleji než dosud.