Seržant Bales trpí posttraumatickým syndromem

New York - Seržant americké armády Robert Bales, který loni na jaře v Afghánistánu zabil 16 civilistů, trpí podle lékařů posttraumatickým syndromem a jeho chování ovlivňují i následky zranění mozku. Tvrdí to advokát obžalovaného John Henry Browne. Bales dříve absolvoval čtyři bojové mise v Afghánistánu i v Iráku, byl zraněn a stěžoval si na psychické problémy. Skutečnost, že se voják potýkal s následky zranění z předchozích misí, mohou mít vliv na rozhodování soudu. Za vraždu mu hrozí trest smrti.

Devětatřicetiletý Bales v březnu 2012 na jihu Afghánistánu zmasakroval šestnáct lidí, z toho devět dětí. Podle obžaloby se nejprve ze základny americké armády v provincii Kandahár vydal do první z vesnic, kde postřílel část obětí, vrátil se na základnu a poté své hrůzné dílo dokonal ve druhé vesnici. Žaloba tvrdí, že si jasně pamatoval a uvědomoval, co udělal.

Balesovi obhájci už dříve prohlašovali, že není jasné, v jakém psychickém stavu byl seržant před masakrem. Podle výpovědí některých svědků večer před tím pil alkohol. Obhajoba tvrdí, že používal steroidy a léky na spaní. Vojáka prý trápily psychické problémy.

Posttraumatický syndrom, který je těžkou reakcí organismu na prožitý stres, označují lékaři za vážnou chorobu doprovázenou často depresemi a úzkostnými stavy.