Kvůli sněhu nabírají vlaky ze Slovenska hodinová zpoždění

Bratislava - Bratislavské hlavní nádraží bylo dopoledne uzavřeno kvůli zamrzlým výhybkám. Nádraží nepřijímalo přijíždějící vlaky a vlakové soupravy z něj ani neodjížděly. Stanice začala postupně vypravovat důležitější vlaky a rychlíky, zpoždění mají zhruba hodinová. Problémy kvůli sněhu hlásí i Bavorsko a Británie, kde kolabuje letecká doprava. Sníh dělá potíže i v Rakousku, kde ho podle meteorologů napadlo nejvíc za posledních deset let.

„Snažíme se situaci řešit, ale proti přírodě jsme bezmocní,“ uvedla dopoledne mluvčí Železnic slovenské republiky (ŽSR) Martina Pavlíková. Podle ní je v terénu veškerá dostupná technika i všichni zaměstnanci. Zároveň poprosila cestující o pochopení a trpělivost.

Práci technikům ŽSR komplikuje silný vítr, který na výhybky vrší další sníh. Některé vlaky jsou odkloněné na jiná bratislavská železniční nádraží, jiné mají hodinu až hodinu a půl zpoždění. Ve zbytku Slovenska je podle mluvčí ŽSR stav na železnici bezproblémový a všechna nádraží v zemi o situaci v Bratislavě vědí.

Vlaky si ze Slovenska vezou hodinová zpoždění

Problémy na Slovensku ovlivnily i dopravu v Česku. Například spoj EuroCity Slovenská strela, který podle jízdního řádu přijíždí do Prahy v 10:21 nabral skoro čtyřhodinové zpoždění. Se zhruba dvouhodinovým zpožděním jede z Budapešti EuroCity Jan Jesenius, jehož pravidelný příjezd do české metropole je ve 12:21.

Video Evropa se potýká se sněhem
video

Evropa se potýká se sněhem

Slovensko očekává další sníh

Situace na slovenských silnicích je lepší. Většina jich je sjízdná, řidiči si musí dát pozor na silný nárazový vítr a sněhové jazyky, hlavně v okolí Trnavy. Večer má ale začít znovu sněžit a celý víkend se mají teploty držet pod nulou.

V Bratislavě způsobuje problémy nedostatek parkovacích míst. „Bratislava má obecně málo parkovacích míst a teď velkou část blokují metrové závěje sněhu odhrnuté ze silnic,“ uvedl zpravodaj ČT David Miřejovský.

Dopravní situaci na Slovensku sníh komplikoval už ve čtvrtek. Dálnice D2 ze Slovenska do Maďarska zůstala zcela uzavřena a v Bratislavě byl vyhlášen kalamitní stav.

V Rakousku napadlo nejvíc sněhu za posledních 10 let
Zdroj: ČT24

Rakousku muselo být kvůli přívalům sněhu zrušeno 160 letů. Zavřené jsou i některé dálnice, které nejsou silničáři schopni kvůli nepřízni počasí zprovoznit. V horách hrozí zvýšené riziko pádu lavin, na některých místech platí třetí stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Kritická by měla být neděle, kdy bude větrno a mírně se oteplí.

Vídeňské letiště Schwechat brzy ráno oznámilo, že obnovilo řádný provoz, upozornilo ale na možná zpoždění a na fakt, že návrat k normálnímu letovému řádu potrvá několik dní.

Kvůli hustému sněžení kolabuje v některých částech Británie železniční, silniční a letecká doprava, s problémy se potýká dokonce i londýnské metro. Londýnské letiště Heathrow dnes zrušilo zhruba 180 letů, obdobná je situace na letišti ve waleském Cardiffu a letiště Bristol hlásí zpoždění. Asi 3000 škol zrušilo výuku.

Mnichovské letiště kvůli sněhu a mrazu odřeklo 70 letů. Tamní mluvčí uvedl, že technici čistili ranveje již 16krát, což je rekordní počet. Řada spojů do Mnichova pro nepřízeň počasí ani neodletěla. Leteckou dopravu v Německu částečně narušila také stávka bezpečnostního personálu na hamburském letišti.

Ve Francii sníh a náledí narušily silniční dopravu ve 29 departementech na severozápadě země. Na mnoha silnicích byla zakázána doprava nákladních aut. Také na pařížských letištích Roissy a Orly byl omezen provoz.