Vyšetřovatele pákistánského premiéra našli oběšeného

Islámábád - Vyšetřovatel korupčního případu, do nějž má být zapleten i pákistánský premiér Rádža Parvíz Ašraf, byl dnes nalezen oběšený v metropoli Islámábádu. Policie předpokládá, že spáchal sebevraždu.

Pákistánský nejvyšší soud v úterý nařídil zatčení předsedy vlády Ašrafa a dalších 15 lidí kvůli nelegálním zakázkám na stavbu soukromých elektráren. Ašraf před svým nástupem do premiérského úřadu loni v červnu působil jako ministr vodních zdrojů a energetiky.

Jedním z vyšetřovatelů případu byl člen vládního Pákistánského protikorupčního úřadu (NAB) Kamran Faisal. Ten byl nalezen dnes ráno oběšený na stropním větráku ve vládní ubytovně v hlavním městě, kde bydlel společně s několika dalšími svými kolegy z NAB. „Vyšetřujeme několik možných variant. víc budeme vědět, až proběhne pitva,“ uvedl ředitel islamábádské policie.

Pákistánský protikorupční úřad ve čtvrtek odmítl splnit nařízení nejvyššího soudu k zadržení premiéra s tím, že k tomu nemá dostatek důkazů.

Konflikt mezi justicí a vládou vyvolal v Pákistánu nový politický chaos. K němu přispěla i současně probíhající demonstrace tisíců příznivců vlivného muslimského duchovního Muhammada Táhira Kadrího, kteří tento týden zaplavili metropoli s požadavkem demise údajně zkorumpované vlády.

Premiér ve čtvrtek uzavřel s duchovním dohodu o předčasném rozpuštění parlamentu, jehož mandát končí v polovině března. Do 90 dnů od rozpuštění sněmovny se mají uskutečnit volby. Do té doby má vzniknout prozatímní vláda za podpory všech dosavadních parlamentních stran.