Gorily nejsou k jídlu, radí Češi kamerunským dětem

Yaoundé - V Kamerunu začal fungovat český projekt na záchranu goril. Takzvaný Toulavý autobus pražské zoo přivezl první skupinu dětí z tamních pralesů na návštěvu do záchranného centra pro primáty. Právě přes mladou generaci chtějí ochranáři poslat do venkovských oblastí země vzkaz, že kvůli vybíjení můžou gorily z africké přírody úplně zmizet.

Děti, které žijí na okraji chráněného tropického pralesa na východě Kamerunu, vidí velké primáty jinak než rozporcované na jídlo či jako trofeje poprvé. „Mláďata goril bychom měli chránit. Ale ty dospělé ani ne, ty jsou pro člověka nebezpečné,“ myslí si Bernard, účastník první jízdy Toulavého autobusu, který sváží děti do centra pro záchranu goril a je placen ze vstupenek do zoo.

Právě projekt pražské zoologické zahrady by mohl být záblesk naděje, aby děti na gorily pohlížely jinak. Povede k tomu ale ještě dlouhá cesta. „Když si uvědomíte, že některé děti považují maso divokých zvířat z džungle za potravu, potom bude trvat dlouho, než je přesvědčíme, že je třeba je chránit,“ podotýká zmocněnec na ochranu přírody Manfred Epanda Aimé.

Ohroženým gorilám hrozí vyhynutí

Samotných goril žije v přírodě asi 250 tisíc a číslo neustále klesá. Může za to především kácení pralesa, lov na maso i prodej do ilegálních domácích chovů. „Gorily jsou na pokraji vyhubení. V některých zemích se to už děje, třeba v sousední Nigérii, a přijde to pravděpodobně i sem,“ upozorňuje manažerka centra pro záchranu primátů Ainare Idoiaga. V kamerunských lesích žije pouze 4 tisíce goril nížinných. A pokud se něco radikálně nezmění, do deseti let by odsud mohly zmizet úplně.