Kvůli počasí se v západní Evropě skoro nelétá

Evropa - Mrazivé počasí a sníh komplikují dopravu v Evropě. Problémy mají hlavně evropská letiště. Silné sněžení zasáhlo letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle letového řádu se nelétá ani v Paříži a Amsterodamu, Frankfurt i Mnichov ruší stovky letů, problémy hlásí i londýnské Heathrow. Přibývá i nehod na namrzlých silnicích, kvůli počasí museli uzavřít dálnici z Berlína na sever.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/Fredrik von Erichsen

Zatímco včera zastavil provoz na frankfurtském letišti mrznoucí déšť, dnes paralyzovalo letiště ve Frankfurtu nad Mohanem silné sněžení. Třetí největší letiště v Evropě dnes zrušilo celkem 500 z plánovaných 1 190 letů, z toho 229 odletů a 271 příletů. V neděli to bylo 445 z 1 170 plánovaných. Už dnes je jisté, že provoz ve Frankfurtu se k normálu nevrátí ani v úterý.

Pražské Letiště Václava Havla dnes evidovalo 21 zrušených letů kvůli nepříznivému počasí v západní Evropě. Linky byly rušeny z Frankfurtu, Kolína nad Rýnem, Londýna, Bruselu a pařížského letiště Charlese de Gaulla.

Zasaženo je i letiště v Mnichově, kde bylo rovněž zrušeno 126 letů. Společnost Lufthansa svým pasažérům na vnitrostátních linkách doporučuje jet vlakem. Letenky je možné vyměnit za jízdenky.

Problémy jsou i na německých silnicích. Kvůli ledovce zavřeli dálnici A111 severně od Berlína. Ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko napočítali přes tisíc dopravních nehod. Jeden člověk zemřel, 58 dalších se zranilo. Ve Frankfurtu nad Mohanem a Darmstadtu kvůli počasí nejezdí tramvaje, v Kasselu autobusy a vlaky. Námraza na trolejích ochromila tramvajový provoz v Mannheimu a v Heidelbergu. Německé dráhy z bezpečnostních důvodů snížily maximální rychlost na vysokorychlostních tratích z 330 na 200 kilometrů v hodině.

 • Frankfurt pokryl led
  Frankfurt pokryl led autor: EPA/FRANK RUMPENHORST , zdroj: Isifa
 • Sníh zavalil letiště v Mnichově
  Sníh zavalil letiště v Mnichově autor: dapd, Lennart Preiss, zdroj: AP Photo

Počasí komplikuje dopravu i ve Francii. Také pařížská letiště Roissy a Orly bojují se sněhem. Čtyřicet procent spojů zůstane na zemi. Kalamitní stav platí na polovině francouzského území. 

Čtvrtý den po sobě bojuje se sněhem i Británie. Stovky škol zůstaly dnes zavřené. Kvůli špatné viditelnosti neodletělo z londýnského Heathrow asi 130 letů. Letiště East Midlands je zavřené úplně. Na severovýchodě Anglie a jihu Skotska má dnes podle meteorologů nasněžit dalších až dvacet centimetrů sněhu. V Británii je omezená také železniční doprava, stovky škol zůstaly zavřené.

 • Trafalgar Square je pod ledem
  Trafalgar Square je pod ledem autor: Paul Brown / Rex Features , zdroj: Isifa
 • Zima v Británii
  Zima v Británii autor: Scott Heppell, zdroj: AP Photo

Led a sníh komplikuje dopravu rovněž v Belgii. Vysokorychlostní vlaky spojující Brusel s Paříží a s Německem nabírají velká zpoždění. Několik vlaků Eurostar do Británie nevyjelo vůbec.

Mrazivé počasí panuje v Pobaltí. V Lotyšsku teploty klesly až na 28 stupňů pod nulou. Jen o víkendu muselo být kvůli podchlazení ošetřeno v nemocnicích 16 lidí, jedna žena zemřela. V Rusku, které trápí až 30stupňové mrazy, si zima vyžádala již 180 obětí. Na 130 mrtvých od října v Maďarsku hlásí tamní nevládní Sociální fórum. V Rakousku a také na Slovensku úřady vyhlásily zvýšený stupeň lavinového nebezpečí, na Slovensku navíc vodohospodáři varují před povodněmi.

Video Telefonát Jaroslava Šonky
video

Telefonát Jaroslava Šonky

Zatímco západní Evropu sužuje mráz a sníh, na Krétě v Řecku ukazuje počasí svou příznivější tvář. Dokonce to tu vypadá na jaro. V neděli tady bylo 20 stupňů Celsia a dnes může být ještě o dva stupně tepleji. Neobvyklé teplo přináší vítr vanoucí od Sahary přes Středozemní moře. Devatenáct stupňů je také na bulharském pobřeží Černého moře. V mnohých bulharských městech dnes padly více než stoleté teplotní rekordy pro 21. leden. V Sofii bylo naměřeno 16 stupňů.