Maliské vládní síly obsadily město Diabali

Bamako - Kolona francouzských a maliských vojáků znovu obsadila klíčové město Diabali v centru Mali. Islamisti z řad rebelů údajně nekladli odpor. Francouzská armáda na město v minulých dnech útočila raketami. Evropská unie chce k situaci v Mali začátkem února zorganizovat mezinárodní setkání zástupců OSN, Africké unie a Společenství afrických států.

Při postupu maliské armády a francouzských jednotek na sever Mali přišli islámští radikálové o důležité posádkové město Diabaly. Město obsadily obrněné vozy a asi dvě stovky francouzských vojáků, které jistily bojová letadla a vrtulníky. 

Operace v Diabaly, odkud se povstalečtí ozbrojenci stáhli po páteční sérii náletů, stále pokračuje, uvedli představitelé francouzské armády. Vojáci postupují se zvýšenou opatrností, protože počítají s možností, že islamisté stačili některé oblasti zaminovat. 

Maliské vládní oddíly podporované francouzskými silami bojují proti islámským radikálům, kteří loni obsadili sever země a začali postupovat na jih k hlavnímu městu. Francie do bojů vstoupila 11. ledna a zatím do afrického státu vyslala 2 000 vojáků. Kromě Francie do konfliktu hodlají zasáhnout i západoafrické státy.