Řezník z Monrovie chce u odvolacího soudu zprostit viny

Haag - Případ bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora je znovu před soudem. Zvláštní tribunál v Haagu dnes zahájil odvolací proces. Za zločiny proti lidskosti během občanské války si bývalá hlava státu odpykává padesátiletý trest. Žalobci pro čtyřiašedesátiletého exprezidenta požadují zpřísnění trestu, jeho obhájci naopak zproštění viny.

Před zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu dnes začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Obžaloba dnes u soudu horovala pro přísnější trest. Chce, aby soud vzal v potaz to, že Taylor rebely v Sieře Leoně přímo vedl. Žádá pro něj proto zpřísnění trestu na 80 let. 

Prokurátor Nicholas Koumjian:

„Odpovědni by měli být nejen ti, kteří páchají zločiny, ale i ti, kteří k nim podněcují.“


Odpoledne u soudu vystoupili Taylorovi právníci. Ti se naopak snaží o zproštění viny. Pro odvolání proti původnímu rozsudku přichystali 45 různých bodů. „(Rozsudek) je skrz naskrz zamořen vnitřními nesrovnalostmi, chybami v důkazech a rozporuplnými zjištěními,“ uvedl Taylorův advokát Morris Anyah.  

Někdejší liberijský prezident se loni v květnu stal prvním bývalým vůdcem státu, který byl odsouzen mezinárodním soudem od norimberského procesu v roce 1946. Podle haagského zvláštního tribunálu pro Sierru Leone je liberijský exprezident Charles Taylor odpovědný za napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone (1991–2002). Taylorovi se proto přezdívá „Řezník z Monrovie“. 

Odvolací soud s Charlesem Taylorem
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/PETER DEJONG

Taylor vinu popírá, naopak viní tribunál z kupování svědků a označil se za oběť politické intriky Západu zinscenované Spojenými státy. 

Taylor stál v čele Libérie v letech 1997 až 2003 a měl napomáhat a navádět k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti, kterých se dopustili sierraleonští povstalci za občanské války. Taylorovy jednotky bojovaly po boku sierraleonských povstalců z Jednotné revoluční fronty (RUF). Taylor dodával RUF zbraně a munici výměnou za diamanty. Taylor pak diamanty financoval válku v Libérii, říká se jim proto „krvavé diamanty“. Kameny měla od něj například dostat i topmodelka Naomi Campbellová.