Írán zadržel údajného slovenského agenta CIA

Teherán - Šestadvacetiletého Slováka zadržují kvůli údajné špionáži od minulého týdne v Íránu. Podle slovenských médií je podezřelý, že pro americkou zpravodajskou službu CIA získával informace o vědeckých pokrocích Teheránu. Západním diplomatům se ho zatím nepodařilo navštívit. Deník Sme uvedl, že jde o 26letého Mateje Valúcha.

V pořadu íránské státní televize pod názvem Lev chycený do pasti, který je k dispozici na internetovém serveru YouTube, Valúch mluví o tom, jak přijel pracovat do Íránu a jak ho později kontaktoval agent CIA Steve Logano, jemuž posílal tajné informace o „vědeckých pokrocích země“.„Říkal mi, že je třeba, aby byl ve větším kontaktu s těmi, s nimiž se v Íránu sejdu,“ uvedl v pořadu Valúch, jehož agentura AFP uvádí jako Mattiho Valoka. Slovák, který měl údajně za úkol stýkat se s íránskými vědci, se také prý v dokumentu „omlouvá íránskému lidu“.

V dokumentu íránské televize se také objevily fotografie dalších údajných špionů, u nichž není rovněž upřesněno, zda a kdy byli případně zadrženi. Vždy podle televize jim šlo o získání informací o pokrocích země v jaderné, vojenské či biotechnologické oblasti. Podle deníku Sme Valúch odcestoval v létě do Teheránu, kde měl pracovat v oboru telekomunikací. Naposledy se na Slovensko ozval začátkem prosince. Od té doby se s ním spojit nelze.

Video Telefonát Borise Gandela
video

Telefonát Borise Gandela

„Íránská strana informovala náš zastupitelský úřad v Teheránu, že minulý týden byl zadržen občan Slovenské republiky údajně kvůli podezření z ohrožování státní bezpečnosti,“ sdělil mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Boris Gandel v rozhovoru pro ČT24. Navzdory opakované snaze slovenských diplomatů v Teheránu jim nebylo zatím umožněno zatčeného muže navštívit. Kontaktovat se s ním nadále podle Gandela zůstává prioritou slovenské diplomacie.