Šéf sil v Afghánistánu očištěn - dál může usilovat o vedení NATO

Washington - Vyšetřovací komise Pentagonu očistila šéfa amerických a mezinárodních vojsk v Afghánistánu Johna Allena z podezření, že udržoval nepatřičné styky s Jill Kelleyovou, která byla zapletena do skandálu kolem nevěry bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse. Bílý dům poté prohlásil, že dál podporuje Allena v kandidatuře na post vrchního velitele NATO v Evropě.

Zdroj: ISIFA Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Allen se od listopadu zodpovídal z možné nevhodné elektronické komunikace s Kelleyovou. Ta dostávala výhrůžné e-maily od Petraeusovy bývalé milenky Pauly Broadwellové. Autorka dopisů se domnívala, že Kelleyová je její sokyní v boji o Petraeusovu přízeň. Podle vyšetřovatelů byly e-maily mezi Broadwellovou a Kelleyovou „infantilní“ a plné žárlivosti.

Vyšetřovatelé FBI nalezli zprávy od Allena během vyšetřování Petraeusovy aféry. Povaha některých e-mailů byla označena jako pikantní a koketní. Inspekce nicméně šetření uzavřela s tím, že Allen se nedopustil jednání, které by bylo pro důstojníka nevhodné, uvedl list The Washington Post s odvoláním na jistého vysoce postaveného amerického činitele. Petraeus kvůli aféře s Broadwellovou rezignoval. Allen jakékoli provinění popíral.

Prezident Barack Obama bude dále usilovat o jmenování generála Allena do funkce vrchního velitele NATO v Evropě, sdělil dnes po oznámení výsledků vyšetřování mluvčí Bílého domu Jay Carney.