Írán zřejmě zneužívá zatčeného Slováka k šíření propagandy

Bratislava - Slovák Matej Valuch, kterého minulý týden zadržely úřady v Íránu kvůli údajné špionáži pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), se podle slovenských medií i některých odborníků patrně stal obětí propagandy tamního režimu. Valuch v pořadu odvysílaném íránskou státní televizí popisoval, jak přijel pracovat do Íránu a jak ho později kontaktoval agent CIA Steve Logano, jemuž posílal tajné informace o „vědeckých pokrocích země“. Podle odborníků Valuchova výpověď není důvěryhodná.

„Írán se jednoduše snaží upozornit na vnějšího nepřítele, který chce zničit jeho jaderný program. Režimu totiž hrozí, že ho v červnových volbách porazí opozice,“ citoval list Hospodárske noviny experta české Asociace pro mezinárodní otázky Jakuba Kulhánka. Pořad íránské televize má podle něj přesvědčit obyvatele Íránu, že západní země chtějí poškozovat zájmy země a zabránit jí v mírovém využití jaderné energie.

Teherán odmítá umožnit mezinárodním expertům kontrolu svých jaderných zařízení. Země popřela, že usiluje o výrobu atomových zbraní. Kvůli své neústupnosti čelí mezinárodním sankcím.

Verze Íránu o špionáži mladého Slováka je podle slovenského tisku málo pravděpodobná. Představu, že by šestadvacetiletý slovenský občan, který neovládá perštinu, pracoval pro CIA v Íránu jako agent, zpochybňuje list Sme. „Všechno je možné, ale fantazie se brání,“ napsal deník v komentáři. „Zatýkání západních špionů není v Íránu sice ničím výjimečným, ale jen stěží lze uvěřit tomu, že by tam jako tajný agent mohl působit nezkušený mladík, který neovládá místní řeč, nemá tam žádné zázemí a ani není odborník v oblasti jaderné energetiky,“ poznamenal list Pravda.

Slovenští diplomaté se s mladíkem ještě nespojili

Valuchova rodina oznámila, že se mladík loni ozval telefonicky a oznámil, že pomáhá při záchranných pracích po zemětřesení na severu země. Naposledy se ozval před měsícem. Absolvent ekonomie prý navštívil Írán už v minulosti, kvůli tomu také přerušil vysokoškolské studium.

Slovenská diplomacie zatčení Valucha potvrdila, zatím ho ale blíže nekomentovala. Íránské úřady podle ministra zahraničí Miroslava Lajčáka dosud neumožnily diplomatům zadrženého Slováka navštívit.