Zemřel „polský Gándhí“ kardinál Glemp

Varšava - Ve věku 83 let zemřel polský kardinál Józef Glemp. Churavěl řadu let, podle médií měl rakovinu plic. Do čela katolické církve se dostal v roce 1981, po vyhlášení výjimečného stavu. Ve vypjaté situaci zprostředkoval dialog mezi církví, komunistickým režimem a opozicí, varoval přitom před narůstajícím napětím ve společnosti a pomáhal politickým vězňům. Primasem katolické církve zůstal až do roku 2009.

Varšava dnes na znamení smutku popustila vlajky na vládních budovách na půl žerdi. Vzpomínkové a smuteční ceremonie potrvají v Polsku tři dny. Pohřeb kardinála Glempa se koná v pondělí, jeho tělo bude uloženo ve varšavské katedrále sv. Jana Křtitele.

Glemp se postavil do čela katolické církve v Polsku v kritickém roce 1981. Tehdy byl po vlně stávek v Polsku vyhlášen výjimečný stav s cílem rozdrtit opoziční hnutí Solidarita Lecha Walesy. Polsku hrozila i občanská válka. Moci se ujala Vojenská rada národní záchrany v čele s generálem Wojciechem Jaruzelským. V té době byl Glemp zásadní postavou, která se zasloužila o dialog mezi opozicí a představiteli režimu. 

Podle novináře Krzysztofa Bronka byl tak Glemp vedoucím církve ve velmi těžkém okamžiku. Ve vypjaté situaci Glemp varoval před válkou „Poláka proti Polákovi“, řekl, že lidé by proti sobě neměli bojovat. Glemp je tak pro Polsko něco jako Gándhí pro Indii, řekl v rozhovoru pro ČT24 Bronk.

Kardinál zaštítil také zvláštní výbor, který pomáhal politickým vězňům a jejich příbuzným. V průběhu osmdesátých let se Glemp snažil uchránit církev před přímým zásahem režimu. Církev tehdy poskytovala útočiště členům opozičního odborového hnutí Solidarita.

Samotnému Glempovi ale kritici vytýkali, že vůči Jaruzelského režimu zaujal příliš kompromisní postoj a že měl rázněji podporovat zástupce církve, kteří se dostali do potíží. Glemp sám připustil, že mohl víc bojovat třeba za záchranu kněze Jerzyho Popieluszka. To byl duchovní blízký hnutí Solidarita, kterého zabili příslušníci polských tajných služeb v roce 1984.

Po pádu komunismu zůstal primas respektovanou autoritou. Vyjadřoval se k závažným společenským tématům, jako jsou například potraty nebo sňatky homosexuálů. V březnu 2001 veřejně odsoudil účast Poláků na masakru v Jedwabnem v létě 1941. Měl důležitý hlas i v otázce Evropské unie, protože v klíčový okamžik podpořil vstup Polska do EU.

Primasem byl až do roku 2009. V čele katolické církve v Polsku stál po většinu doby, kdy byl papežem v Polsku narozený Jan Pavel II., který byl zvolen papežem v roce 1979.

Józef Glemp

18. prosince 1929 – 23. ledna 2013

V 50. letech vstoupil do semináře v Hnězdně, kde byl později vysvěcen kaplanem. Na Papežské lateránské univerzitě v Římě studoval v 60. letech kanonické a civilní právo. V následujcích letech Glemp stoupal v církevní hierarchii. Na jaře 1979 se stal Glemp biskupem a o dva roky později ho papež Jan Pavel II. povýšil na arcibiskupa varšavského a hnězdenského a polského primase. Poté se stal Glemp kardinálem.

V roce 2006 krátce rezignoval na post varšavského arcibiskupa, jenže se musel vrátit, když jeho nástupce neočekávaně rezignoval kvůli údajné spolupráci s komunistickou tajnou policií.