Francouzka si měla v Mexiku odsedět 60 let, teď je na svobodě

Mexiko - Francouzka Florence Cassezová odsouzená v Mexiku k 60 letům vězení za podíl na únosech je na svobodě. Po zatčení přiznala, že žila na ranči, kde byly zadržovány oběti únosů, ale že o tom nevěděla. Za mřížemi strávila sedm let, dokud ji nejvyšší soud nezprostil viny.

Zdroj: ISIFA Autor: Sipa Press/Benjamin Charles

Francouzka Florence Cassezová si měla odsedět v Mexiku celkem 60 let vězení. Zatím si odpykala sedm ale, teď se ale díky rozhodnutí nejvyššího soudu ocitla na svobodě.

Její mexický přítel patřil ke zločineckému gangu, který unášel lidi. Oběti pak zadržoval na ranči, kde společně žili. Cassezová trvala na tom, že o ničem nevěděla. Zatímco si odpykávala trest, francouzské úřady usilovaly o její vydání.

Případ podle obhájců provázel nedostatek důkazů i řada nesrovnalostí. Záběry ze zatýkání, které vysílala média v přímém přenosu, byly zinscenované. Podle soudu tím došlo k porušení ústavních práv zatčené.

Cassezová je už na cestě do rodné Francie. Doprovází ji přitom její otec, francouzský konzul.

Matka Florence Cassezové:

„Je to výbuch radosti. Pořád tomu nemohu úplně uvěřit.“


Z propuštění Casezzové ovšem není nadšená jedna z unesených žen Ezequiel Elizaldeová, která proti ní původně svědčila. Rozhodnutí nejvyššího soudu označila za „nechutné“.

Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Francií a Mexikem. V roce 2009 tehdejší mexický prezident Felipe Calderón odmítl žádost tehdejšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby si Cassezová odpykala svůj trest ve Francii. Nynější francouzský prezident François Hollande poděkoval všem lidem, kteří „bojovali za vítězství pravdy a spravedlnosti“.