Výročí povstání provázejí v Egyptě nepokoje

Káhira - Policie v Káhiře zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se v předvečer druhého výročí povstání proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka shromáždili nedaleko náměstí Tahrír. Další protestní akce se čekají zítra.

Desítky mladých lidí se pokusily rozmontovat betonovou zábranu blokující přístup k náměstí, jež bylo v lednu a v únoru 2011 centrem protivládních protestů. Podle jednoho z demonstrantů tak lidé chtěli umožnit volný průchod při pátečních demonstracích. Někteří demonstranti házeli kameny na pořádkovou policii shromážděnou opodál a skandovali hesla proti současnému egyptskému prezidentu Muhammadu Mursímu.

Demostranti se snaží strhnout zeď u náměstí Tahrír
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hussein Tallal

Není co slavit…

Druhé výročí od začátku protestních akcí si Egypťané připomenou v pátek. Vlna odporu a protestů 11. února 2011 po třiceti letech u moci smetla Husního Mubaraka.

Přesto Egypťané moc důvodů k oslavám nemají. Ekonomice země hrozí nová krize a obyvatelstvo je hluboce rozdělené. Páteční protesty budou namířeny proti současnému islamistickému prezidentovi Mursímu, který byl do funkce zvolen loni v létě, podle mnohých ale zradil cíle revoluce. Terčem protestů bude i strana Muslimské bratstvo, ze které Mursí vzešel a která podle kritiků získává stále větší vliv.

Demostranti se snaží strhnout zeď u náměstí Tahrír
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hussein Tallal

Bratrstvo uvedlo, že své stoupence v pátek na Tahrír nepošle, což snižuje možnost střetů. Hnutí si však uvědomuje, že v zemi se schyluje k novým parlamentním volbám, a výročí povstání si připomíná kampaní proti chudobě. Se svými spojenci mimo jiné slíbilo zrenovovat za pomoci dobrovolníků 2 000 škol, vysazovat stromy nebo zorganizovat „charitativní trhy“ s potravinami za dostupnější ceny.