Tahrírské déjà vu: Namísto oslav výročí znovu protesty

Káhira – Nejméně pět mrtvých a přes 370 zraněných. Taková je bilance násilností v Egyptě, kde tisíce lidí v den druhého výročí počátku egyptské revoluce protestují proti současnému režimu. Nepokoje propukly kromě káhirského náměstí Tahrír také v Alexandrii a v Suezu na severu Egypta, kde policie použila proti davu slzný plyn. Do města Suez byla povolána i armáda. Odpůrci nynější vlády žádají odstoupení prezidenta Muhammada Mursího, který stanul v čele Egypta poté, co byl svržen jeho předchůdce Husní Mubarak. Novému režimu demonstranti vyčítají snahy o omezování svobody projevu a ovládnutí justice.

Pět mrtvých je hlášeno ze Suezu, mezi zraněnými je 45 členů bezpečnostního personálu. Na káhirském náměstí Tahrír se znovu ozývá slogan Erha – odejděte. Zatímco před dvěma roky takhle věta směřovala na tehdejšího prezidenta Mubaraka, teď ji volají odpůrci současného prezidenta Mursího. Protesty mají ukázat sílu opozice, která nesouhlasí s novou ústavou.

V Káhiře policie zasáhla proti davu demonstrantů nedaleko prezidentského paláce ve čtvrti Heliopolis. Kolem centra demonstrací – Tahríru – naopak panoval celkem klid a došlo jen na několik sporadických střetů. Až pozdě v noci zablokovali demonstranti hlavní most v metropoli Káhiře a také ulici, která vede k sídlu tamní televize. Před tím se pokusili strhnout ostnatý drát před prezidentským palácem.

Příznivci opozice se scházejí i v dalších egyptských městech. V druhém největším městě Alexandrii demonstranti zapalovali pneumatiky, policie proti nim zasáhla. V Suezu dav házel kameny na sídlo místní vlády. V obou městech policie proti demonstrantům použila slzný plyn. V Ismaílíji vtrhli demonstranti do kanceláří Muslimského bratrstva, ty pak vzplály plamenem.

Muslimské bratrstvo a další islamistické skupiny oznámily, že se do protestních akcí nezapojí, a opozici varovaly před vyvoláváním násilí. Podle nejmenovaných zdrojů by se však mohlo konat shromáždění stoupenců bratrstva v mešitě nedaleko sídla prezidenta.

Video Druhé výročí revoluce: demonstrace a oběti
video

Druhé výročí revoluce: demonstrace a oběti

Hlavní cíle revoluce - tedy zajistit chléb, svobodu a sociální spravedlnost - podle opozice Mursí nesplnil. Jasným cílem je teď zlepšit ekonomiku. Opozice Mursímu vyčítá, že by proto mohl dělat víc. Země je technicky v recesi, zažívá minimální ekonomický růst a státní zásoby se dramaticky ztenčují. Egyptská libra tak čelí nebývalému tlaku.

Ministerstvo vnitra už Egypťany vyzvalo, aby při protestech dodržovali zákony a neničili veřejný majetek. Ke klidu vyzval Egypťany i samotný prezident Mursí. „Vyzývám všechny Egypťany, aby oslavovali tuto skvělou událost civilizovaným a mírovým způsobem,“ prohlásil. První střety mezi demonstranty a policií se ale i přesto objevily už v předvečer výročí revoluce.

25. ledna 2011 na káhirském náměstí Tahrír začalo třítýdenní krvavé povstání proti tehdejšímu prezidentu Mubarakovi.