Humanitární situace v Mali se zhoršuje - lidé zůstávají bez pomoci

Bamako - Stovky Malijců stále opouštějí zemi a před válkou se snaží ukrýt v sousedních státech. Plní se jak uprchlické tábory v Mauretánii, tak v Burkině Faso. Evropská komisařka pro humanitární pomoc během návštěvy oběma zemím poděkovala, zároveň je ale varovala, že Malijců pravděpodobně přijde ještě mnohem víc.

Pohraniční mauretánskou vesnicí Fassala denně projdou stovky Malijců. Přicházejí pěšky, někdy se mačkají v přeplněných dodávkách. Uprchlický tábor, který sponzoruje OSN, je pouhých dvacet kilometrů odtud. Od začátku francouzského bombardování v něm žije téměř pět tisíc Malijců.

Podobná situace je v Burkině Fasso nebo na jihu Mali. Ve stanech tu jsou převážně ženy a děti. „Odešla jsem kvůli bombardování, bylo to příliš nebezpečné. Přišla jsem pěšky s manželem a čtyřmi dětmi. Šli jsme dva dny, nemohli jsme najít nikoho, kdo by nás odvezl,“ líčí žena, která musela s rodinou opustit domov.

Situace je těžká i pro humanitární organizace. Pro mnohé je nemyslitelné se na některá místa dostat, jiní byli stejně jako civilisté nuceni odejít.

Kvůli neutichajícím bojům se ale podmínky v táborech pravděpodobně jen tak nezlepší. Evropská komise už dříve slíbila, že na humanitární pomoc přidá dalších 20 milionů eur.

Armáda tlačí islamisty na sever

Maliská armáda zahájila novou ofenzivu proti islamistům kontrolujícím severní část země. Vládní jednotky postoupily na sever a dostaly se k městu Hombori, vzdálenému asi 160 kilometrů na jih od významné državy rebelů Gao.

Úspěšný postup armády umožnilo bombardování pozic radikálů francouzskými letadly. Islamisté při něm podle maliských ozbrojených sil utrpěli značné škody. „Získali jsme Douentzu a nyní postupujeme k dalším městům ovládaným rebely,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Diaran Kone.

Maliští vojáci
Zdroj: ISIFA
Autor: EMA/ECPAD/SIPA

Francouzské jednotky zahájily svou činnost v Mali 11. ledna v reakci na postup radikálů směrem do jižní části země. Nyní je v zemi přes 2 300 francouzských vojáků a stále přilétají další. Do Mali mělo být podle původního plánu vysláno také zhruba 6 000 vojáků sousedních států a z Čadu. Zatím jich je v zemi zhruba tisícovka, nasazení dalších se stále oddaluje, zvláště kvůli nevyřešenému financování. Představitelé států západní Afriky proto svolali na sobotu mimořádnou schůzku do Abidžanu v Pobřeží slonoviny, kde by měli budoucnost vojenského nasazení v Mali vyřešit.