Francouzské a maliské síly dobyly Gao ovládané islamisty

Bamako - Francouzské a maliské jednotky dnes získaly zpět město Gao z područí islamistů. Oznámilo to francouzské ministerstvo obrany. Jedna ze skupin islamistů už během dne médiím sdělila, že chce vyjednávat o propuštění francouzského rukojmího, kterého dva měsíce zadržuje.

Gao ležící asi 1 200 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bamaka a je jedním ze tří největších měst na severu Mali, kterých se loni zmocnili islamisté. Dosud platilo za důležitou baštu hnutí Mujao. Tato skupina dnes sdělila, že chce vyjednávat o propuštění francouzského rukojmího, který byl unesen loni v listopadu na západě Mali. Podle agentury AFP lze toto vyjádření považovat za předehru k vyjednávání s vládou v Bamaku.

Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že starosta Gaa Sadou Diallo, který byl dosud v „exilu“ v Bamaku, se mohl dnes večer vydat zpět do města. Sdělilo zároveň, že kontingenty složené z nigerských a čadských jednotek přijely do oblasti, aby podpořily boj proti islamistům.

Před islamisty uprchlo z Gaa také asi 50 tisíc lidí. Civilisti tam totiž museli snášet devět měsíců útlak ze strany islamistů, kteří je mrzačili a zabíjeli. Podle právního rámce Šaríja amputovali končetiny údajným zlodějům, kamenovali nesezdané páry a popravovali. S dobytím města ale teď mají uprchlíci naději, že se do svých domovů brzy vrátí .

Francie zahájila intervenci proti radikálům 11. ledna po žádosti maliských úřadů. V Mali je nyní asi 2 500 francouzských vojáků. Spojenci již dobyli několik měst v centrálním Mali, kam islámští povstalci na začátku roku postoupili. V rukou islamistů jsou dál města Timbuktu nebo Kidal.

/*json*/{"map":{"lat":18.145851771694,"lng":-3.2958984375,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":16.273291,"lng":-0.050689,"type":"24","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/