Do Sýrie přišla zima, miliony uprchlíků živoří daleko od domova

Damašek - Kvůli nízkým teplotám se dál rychle zhoršuje situace syrských uprchlíků. Před válkou už z domovů utekly skoro tři miliony lidí. Většina z nich zůstává dál ve válečné oblasti. Jen v provincii Aleppo se tísní bezmála jeden milion uprchlíků. Přes naprosté selhání OSN, která na povstaleckém území vůbec nepůsobí, se ale i tady objevují jiskry naděje. Česká humanitární organizace Člověk v tísni zatím jako jediná otevřela kancelář přímo v Aleppu. Ve spolupráci s místní dočasnou radou začala vydávat dvoutýdenní potravinové dávky.

Zdá se, že syrský režim zatím nejeví ochotu k opravdovým změnám a dál útočí na povstalce i civilisty. Mnoho z nich přišlo o život, například když čekali ve frontě na chleba. Proto se místní pekaři rozhodli vytvořit malá výdejní místa pečiva a vznikl tak důmyslný systém distribuce jídla. Pečlivě ukryté pekárny jedou v noci na plné obrátky, aby uspokojily základní potřeby tisíců rodin. „Máme seznamy, kdo si kdy dojde pro chleba. Netvoří se tak žádné fronty,“ podotkl jeden z pekařů.

Člověk v tísni je pro mnohé poslední nadějí

Během letní ofenzívy se povstalcům podařilo dobýt velkou část největšího syrského města a obchodního srdce země Aleppa. Dnes paradoxně jedna z nejlépe fungujících čtvrtí válkou rozděleného města byla dříve částí chudinskou. Místní muslimští předáci se spojili s českou nevládní organizací Člověk v tísni, která tu jako jediná otevřela kancelář, a zahájili boj proti nepřízni válečného osudu.

Mnohé rodiny ale během války přišly doslova o všechno. Utekly z rozbombardovaných čtvrtí a měsíce byly na pochodu. „Tady je to lepší. Je tu aspoň dost odpadků, na kterých můžeme vařit,“ říká uprchlice z provincie Aleppo. Zůstávají v relativním bezpečí, i přesto každodenně bojují o holý život.

Ti nejchudší uprchlíci se koncentrují v Šajch Nadždžáru, někdejším továrním předměstí Aleppa. Podobně kritická je taky situace desítek tisíc lidí, kteří se shromažďují v táborech na syrském venkově. Většinou bez peněz a cestovních pasů uvízli před hranicí Turecka. Uprchlické tábory poblíž syrsko-turecké hranice se rychle plní kvůli bojům ve městech Homs a Hamá. Nicméně Syřané stále doufají, že svoboda za tato utrpení stojí.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó