Vědci zakázali myším stárnout. A teď jsou na řadě lidé

Peking - O červeném vínu se mluví jako o prostředku na dlouhověkost. Chemická látka obsažená v červených hroznech podle hongkongských vědců opravdu stárnutí zpomaluje. Při pokusech na myších se jim podařilo její účinek znásobit a doufají, že jednou objeví lék, který stejně účinkuje i na lidi.

Myši v této hongkongské laboratoři vypadají zdravě, vyhlídky ale nemají zrovna růžové. Přestože jsou jen měsíc staré, už brzy by měly vykazovat známky předčasného stárnutí. Projeví se u nich tzv. progerie - nemoc, která brzy po narození způsobuje urychlené projevy stárnutí a předčasnou smrt. Hongkongští vědci při svých pokusech nehledají výhradně lék na progerii, ale způsob, jak přibrzdit proces stárnutí obecně. U myší se jim to už podařilo – pomocí resveratrolu – látky ze slupek červených hroznů, borůvek a černého rybízu.

„Když dáváme myším s progerií resveratrol, můžeme tak zpomalit jejich stárnutí a o 30 procent prodloužit jejich život,“ popisuje šéf výzkumu Čou Čung-Ťün.

Laboratorní myši
Laboratorní myši

Taky zdravým myším se díky resveratrolu daří lépe než těm, které se k obohacené stravě nedostaly. Antioxidant znásobuje účinky takzvaného genu dlouhověkosti, který se aktivuje pomocí proteinu Lamin A. Cílem je získat léčebný koktejl pro případ, kdy si stáří začne vybírat daň v podobě nemocí. „Chceme vytvořit lék, který by uměl napodobit Lamin A. Pokud by velmi účinně aktivoval gen SIRT 1, měli bychom látku na ochranu našich kmenových buněk,“ dodává vědec.

Blahodárné účinky resveratrolu z červeného vína nejsou žádnou novinkou. Celkem běžné jsou dnes třeba i vinné lázně. Hongkongští vědci se ale účinky snaží znásobit a upozorňují, že milovníci vína na dně láhve najdou spíš než mládí tu pověstnou pravdu. „Během našeho pokusu používáme velké množství resveratrolu. Jeho obsah ve víně je minimální. Naší dávky byste dosáhli možná tak po vypití několika set lahví,“ mírní nadšení milovníků vína Čung-Ťün.

K odzkoušení svého elixíru mládí na lidech mají v Hongkongu ale ještě daleko. Zatím stále sledují, jak jejich myši stárnou pomaleji než dřív.