Ve Varšavě pohřbili kardinála Glempa

Varšava – Dnes se ve Varšavě konal pohřeb polského primase a kardinála Jozéfa Glempa. Ten zemřel minulý týden po dlouhé těžké nemoci. Glemp se ujal vedení polské církve v roce 1981 po vyhlášení výjimečného stavu. Ve vypjaté situaci tehdy zprostředkoval dialog mezi církví, komunistickým režimem a opozicí.

Glemp byl dnes pohřben v kryptě katedrály sv. Jana Křtitele ve Varšavě. Tomu předcházela zádušní mše, které se zúčastnily desítky kardinálů, biskupů a stovky kněží, včetně pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Na poslední cestě vyprovodil Glempa i polský prezidentský pár. 

Zádušní mši za Glempa sloužil krakovský metropolita kardinál Stanislaw Dziwisz, současný polský primas Jozef Kowalczyk Gniezno pronesl modlitbu. 

Pohřeb kardinála Glempa
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKI

„V těžkých dobách komunismu stál odvážně a moudře na straně lidí, kteří usilovali o svobodu a nezávislost na totalitním systému. S obezřetností tehdy uvolňoval napětí,“ prohlásil během mše Dziwisz.   

Primas Kowalczyk připomněl, že Glemp byl muž plný víry a naděje. „Varoval před bratrovražedným krveprolitím. V těžkých dnech výjimečného stavu a následně v 80. letech podnikl řadu kroků, které pomohly k vzájemnému porozumění, odpuštění a jednotě,“ řekl primas. 

Papež Benedikt XVI. v kondolenci:

„Cením si jeho štědrosti, dobroty, prostoty a oddanosti církvi.“


Kardinál Glemp stanul v čele katolické církve v Polsku v kritickém roce 1981. Poté, co byl v zemi vyhlášen výjimečný stav s cílem rozdrtit opoziční hnutí Solidarita Lecha Walesy, které v roce 1989 pomohlo svrhnout v zemi komunismus, byl Glemp jedním z hlavních aktérů komplikovaného vztahu mezi církví, politickou opozicí a režimem. Zasloužil se také o vznik výboru, který pomáhal politickým vězňům a jejich rodinám.

Související články
  • 212202 » Zemřel „polský Gándhí“ kardinál Glemp
  • 75728 » Vedení polských katolíků opouští Glemp - ochránce církve v 80. letech