Voják natočil válku v Afghánistánu kamerou na helmě

Washington – Je to pravděpodobně nejsledovanější video z války v Afghánistánu. Boj amerického vojáka o život vidělo díky moderním technologiím a internetu přes 23 milionů lidí. Vojín, který všechno natočil kamerou na své přilbě, teď poprvé o všem promluvil. Rozhovor poskytl deníku Washington Post.

Je slyšet rachot střelby, zrychlený dech. Jednotka Teda Danielse se během hlídky dostala pod palbu Talibanu. Vyrazil proto do boje. Na hlavě měl přitom přidělanou kameru, která všechno zachytila. „Nechtěl jsem být ten, kdo tam bude sedět a nedělat nic,“ říká. Jenže pak ho ozbrojenci zasáhli. Konec příběhu Teda Danielse kamera nezachytila. Tvrdí, že když ho trefili, došly v ní baterky. Po několika minutách se sám dokázal dostat do bezpečí.  

Ted Daniels:

„Myslel jsem na svoje dva syny a řekl jsem Bohu - jestli si mě přece jen vezmeš, nebude to za touhle skálou.“


Unikátní video nabízí obyčejným lidem pohled přímo do centra dění ve válce v Afghánistánu. Vidělo ho už přes 23 milionů. Vojáci si soukromé kamery montují na helmy stále častěji. Pentagon je totiž plošně nezakazuje. Divák se tak může dostat válce blíže než kdy předtím.