Porucha červeného tlačítka přerušila soud s organizátory 11. září

Guantánamo - Na Guantánamu začal soud s Chálidem Šajchem Muhammadem. Obviněný je z naplánování útoků 11. září 2001. Soudnímu líčení přihlíželi i pozůstalí některých z obětí. Přímo v místnosti ale nebyli, proces sledovali přes sklo. Chálid měl údajně naplánovat především únosy dopravních letadel. Při teroristických útocích v roce 2001 zemřely skoro tři tisíce lidí.

Soudce na Guantánamu musel přerušit slyšení s pěticí obviněných z plánování útoků z 1. září kvůli poruše zvukového zařízení. I když je proces veřejný, v soudní síni jsou přímo přítomni pouze obvinění a pracovníci soudu, přihlížející jsou v oddělené místnosti. Vždy, když má zaznít nějaká tajná informace, zmáčkne bezpečnostní agent červené tlačítko a tím vypne zvuk tak, aby přihlížející nevěděli, co bylo řečeno. 

Jenže podle soudce Jamese Pohla se vypínal zvuk, i když agent tlačítko nemačkal. Krátce nato soudce veřejné slyšení přerušil: „Jestli to někdo z venku vypíná, měli bychom se sejít a zjistit, kdo to je.“ 

Chálid Šajch Muhammad měl být podle amerických úřadů mozkem 11. září. Spolu s ním stojí před soudem další čtyři muži. Jsou obžalovaní z terorismu, z únosu letadel, ze spiknutí, z vražd a dalších zločinů. Svého času byl Muhammad třetím mužem v hierarchii teroristické sítě al-Káida. Američanům se údajně přiznal, že útoky naplánoval. Dopaden byl v únoru 2003 poté, co na jeho hlavu vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů. Obhajoba ovšem tvrdí, že se přiznal, protože ho v tajných věznicích CIA mučili. 

Začátku soudního líčení přihlíželi i někteří pozůstalí po téměř 3 000 obětech útoků. Tváří v tvář tak viděli Muhammada. „Jeho tvář jsem moc neviděla, byl k nám pořád zády. Pohled na něj u mě vyvolává zmatek. Protože vypadá jako zcela normální člověk, ale přesto v sobě skrývá tolik nenávisti. Koukám na něho s údivem a otázkou, co ho k tak strašným krokům vedlo,“ říká matka jedné z obětí.

Obama slíbil, ovšem neučinil 

Věznice na Guantánamu je místem, kde Američané vězní lidi podezřelé z terorismu. Při svém nástupu do prezidentského úřadu přitom Obama slíbil, že kontroverzní věznici zavře. Teď už Obama vykročil do druhého funkčního období a pořád nic. A americké ministerstvo zahraničí dokonce zrušilo úřad, který čtyři roky připravoval ukončení činnosti věznice Guantánamo. 

Ze 779 vězňů, kteří prošli Guantánamem, jich bylo usvědčeno jen devět. V zařízení stále zůstává 166 vězňů a Američané moc neví, co s nimi. Žádná jiná země je přijmout nechce, a tak nakonec Obama od uzavření věznice upustil.