Severní Korea na Google mapách: Podrobnější a s fotkami

Pchjongjang – Google zveřejnil podrobnější mapu Severní Koreje. Na internetové stránce Google Maps byla uzavřená komunistická země dosud převážně bez detailů; aktualizovaná mapa poskytuje podrobnější pohled na Pchjongjang s trhem, parky nebo chrámem. Mimo metropole je ještě prořídlá, zachycuje ale několik velkých měst a letišť nebo rafinerii.

Šedivé plochy na mapě představují pracovní tábory, pro něž Google používá označení koncentračních a pracovních táborů za stalinského období v někdejším Sovětském svazu - gulagy. Google údaje shromáždil prostřednictvím nástroje Map Maker, který umožňuje veřejnosti, aby se zprostředkováním svých znalostí o místě podílela na tvorbě map prostřednictvím satelitních snímků. V případě KLDR byly prý hlavním zdrojem informací především satelitní fotografie.

Podrobnější mapa přichází po soukromé humanitární návštěvě šéfa internetové společnosti Google Erika Schmidta v KLDR. Obyvatelé komunistického státu na Google nemají přístup a mapa KLDR tak pro ně z velké míry zůstává nedostupná.

„V Map Maker jsme o tuto věc usilovali několik let a teď máme připravenou novou mapu KLDR, dostupnou nyní na Google Maps,“ uvedl na blogu vysoce postavený manažer v Google Map Maker Jayanth Mysore. Upozornil, že mapy mají velký význam pro obyvatele Jižní Koreje, kteří měli v zemi severního souseda předky nebo tam stále mají příbuzné.

Google prostřednictvím komunitní mapy Map Maker do Google Maps přenesl mapové údaje o zemích jako Irák nebo Afghánistán. Na vytvoření detailnější mapy KLDR se prý podílelo velké množství Jihokorejců. Někteří přispěvatelé přitom upozorňují, že nová mapa dává určitou základní orientaci, vytvoření spolehlivé navigace ale nějakou dobu potrvá.

/*json*/{"map":{"lat":40.212440718286,"lng":127.1337890625,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve zprávě z května 2011 uvedla, že počet a velikost internačních táborů v KLDR se v předchozích deseti letech zvětšily a v hrůzných podmínkách je v nich drženo asi 200 tisíc lidí. Pchjongjang tvrdí, že tyto pracovní tábory neexistují a jsou dílem zahraniční propagandy. Britský deník The Telegraph ale v pátek napsal, že experti na základě aktualizovaných satelitních snímků služby Google Earth odhalili nový pracovní tábor v KLDR.