Číňanky jezdí rodit do USA - aby obešly zákon jednoho dítěte

Los Angeles - Spojené státy zachvátila nová vlna porodní turistiky. Do Ameriky hromadně přijíždí rodit nejen Mexičanky, ale nově i Číňanky. Přitahuje je zákon, podle kterého získává americké občanství každé dítě narozené na americké půdě. Nájezdy těhotných se ale mnoha Američanům přestávají líbit.

Rodiče čtyřměsíční Ady Lin přijeli do Los Angeles z Číny jen na skok a za jediným účelem – aby jejich dítě po porodu získalo automaticky americké občanství.

Stejně v posledních letech postupují tisíce Číňanů. Službu za 27 tisíc dolarů si zaplatí u zprostředkovatelské agentury, která jim zařídí víza, lékaře a pobyt ve speciálním hotelu. V poklidných čtvrtích jako Chino Hills stráví čínští turisté několik měsíců kolem porodu. Zákony tím nijak neporušují. Ozývá se ale pořád hlasitější kritika.

„Když si lidi představují americký sen, nemyslí na porodní turistiku. Myslí na lidi, kteří sem přišli, emigrovali, těžce pracovali, platili daně a stali se americkými občany,“ říká obyvatelka Chino Hills Rossana Mitchellová.

Spojené státy jsou jedinou zemí na světě, která je takhle vstřícná. Kvůli lepší budoucnosti toho masově využívají hlavně obyvatelé chudých zemí z Latinské Ameriky. Často ilegálně přecházejí hranice jen kvůli porodu. Číňané díky porodům ve Spojených státech obcházejí domácí zákon, který jim povoluje mít jenom jedno dítě.

Automatické občanství všem novorozencům na americké půdě zaručuje čtrnáctý ústavní dodatek z roku 1868. „Jeho primárním cílem bylo zajistit, aby i černošští obyvatelé Spojených států měli občanská práva,“ vysvětluje amerikanista Jakub Lepš.

V amerických porodnicích se narodili i známí Češi. Američanem je díky tomu třeba neúspěšný kandidát na českého prezidenta Jiří Dientsbier. Může se proto ucházet i o Bílý dům. Právo stát se hlavou státu přitom nemá řada Američanů, kteří ve Spojených státech prožili skoro celý život a nové vlasti věrně sloužili - například bývalí ministři zahraničí Henry Kissinger nebo Madeleine Albrightová.