Slovenští nezaměstnaní budou pomáhat při katastrofách

Bratislava - Do připravovaného projektu dobrovolné vojenské služby chce slovenská vláda zapojit nezaměstnané. Ti by neabsolvovali vojenský výcvik, ale přípravu na pomoc při živelních pohromách. Na financování programu hodlá stát využít fondy Evropské unie. Nezaměstnanost na Slovensku dosahuje dlouhodobých maxim - bez práce je tu kolem 390 000 lidí a míra nezaměstnanosti se pohybuje nad 14 procenty.

„Máme zájem využít dlouhodobě nezaměstnané. Téměř jedna třetina nezaměstnaných jsou lidé do 29 let,“ řekl ministr práce Ján Richter, podle něhož by právě tito lidé vyhovovali požadavkům ministerstva obrany na vytvoření nevojenských záloh pro armádu, která v zemi pomáhá například při povodních.

Pilotní projekt, který má v případě úspěchu pokračovat v dalších letech, počítá s dobrovolnou účastí nezaměstnaných. Ti by podle Richtera na oplátku dostávali od státu ke stávající měsíční sociální dávce kolem 180 eur (4 600 korun) dalších 250 eur (6 400 Kč). Během cvičení, které potrvá půl roku, budou účastníci bydlet v kasárnách, náklady na jejich výcvik proplatí stát s využitím eurofondů.

Výcvik jednoho nezaměstnaného přijde na 8 000 eur (zhruba 205 000 korun). Podle ministra musí mít záměr nevojenský charakter, aby stát mohl na projekt použít eurofondy. Profesionální slovenská armáda se už léta potýká s nízkým rozpočtem, kvůli němuž se zaměřuje pouze na plnění základních úkolů.

Kromě zmiňovaného projektu pro nezaměstnané plánují ozbrojené síly na Slovensku v souvislosti se zavedením dobrovolné vojenské služby a aktivních záloh pro jinou skupinu zájemců možnost absolvovat vojenský výcvik v trvání osmi až devíti týdnů. Ministerstvo obrany přišlo s touto iniciativou kvůli tomu, že úřady nemají přehled o schopnostech lidí, které by armáda mohla povolat v případě mobilizace.