Konec velké kauzy: Generál dostal za vraždu novináře doživotí

Kyjev - Soud v Kyjevě odsoudil na doživotí bývalého policejního generála Oleksije Pukače za vraždu opozičního novináře Heorhije Gongadzeho v roce 2000. Patrně největší kriminální aféra na Ukrajině po pádu komunismu otřásla celou zemí.

Gongadze, ukrajinský novinář s gruzínskými kořeny, proslul kritickými statěmi proti tehdejšímu ukrajinskému vedení, zejména proti druhému prezidentovi nezávislé Ukrajiny Leonidu Kučmovi. Novinářovo bezhlavé tělo bylo nalezeno na podzim roku 2000 v lese nedaleko Kyjeva. Hlavu našli policisté zakopanou v zemi až o devět let později.

Gongadzeho zavraždění pobouřilo celou zemi a bylo jedním z faktorů, které vedly k takzvané oranžové revoluci a změně režimu v roce 2004.

„Pukačova vina při překročení pravomocí a vraždě Gongadzeho byla prokázána shromážděnými důkazy,“ praví se v rozsudku. „Soud dospěl k závěru, že je nutné odsoudit Pukače k doživotnímu trestu odnětí svobody.“

Zabít jsem nechtěl. Prostě mi sklouzl opasek…

Generál se k vině částečně doznal, když tvrdil, že rozkaz sledovat a zabít nepohodlného novináře dostal osobně od tehdejšího ministra vnitra Jurije Kravčenka. Ten ale trestu unikl tím, že v roce 2005 spáchal sebevraždu. Pukač také tvrdil, že žurnalistu zabít nechtěl, jen prý „prostě sklouzl“ opasek, kterým novináře zrovna škrtil. Pak mu nezbylo, než hlavu odříznout a tělo skrýt.

Generál také dříve uvedl mezi objednavateli vraždy i Kučmovo jméno. Exprezident nicméně nebyl obviněn z podílu na vraždě, ale z překročení pravomoci, jehož se dopustil vydáním příkazů vedoucích ke Gongadzeho smrti. Ukrajinské soudy však bývalého šéfa státu v této kauze nakonec očistily. Gongadzeho vdova se tehdy nechala slyšet, že ukrajinskou justici zažaluje u Evropského soudu pro lidská práva.