Proč v brazilském klubu zemřelo 235 lidí? Kapela chtěla ušetřit

Brasília - Víkendový požár v brazilském klubu ve městě Santa Maria způsobila zábavní pyrotechnika určená pro venkovní použití. Požár klubu nepřežilo 235 lidí. Podle policejního vyšetřování nebyly funkční hasicí přístroje a z klubu vedl jen jeden východ. Přesto nebyly porušeny žádné zákony.

Venkovní pyrotechniku koupila hudební skupina kvůli mnohokrát nižší ceně ve srovnání s pyrotechnikou určenou pro uzavřené prostory. Od pyrotechniky vzplál v klubu strop pokrytý hořlavou protihlukovou izolací. Hasicí přístroje byly podle policie té nejnižší kvality a stropní hasicí zařízení v klubu vůbec nebylo.

Hostující hudebníci i policie odhadují, že v publiku bylo v noci na neděli 1 200 až 1 300 mladých lidí. Přitom kapacita objektu byla 700 lidí. Prchající lidé se tlačili u jediného východu, který byl k dispozici a ke kterému to měli z nejzazšího místa sálu 32 metrů. Aby klub byl povinen mít podle zákona více východů, musela by být vzdálenost ke dveřím delší než 40 metrů.

Rakve s oběťmi požáru v Santa Marii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Felipe Dana

Zákon nebyl porušen

Třebaže při požáru zahynuly přes dvě stovky lidí, policie nemá právo klub uzavřít, protože nebyl porušen žádný zákon. „Je to problém celé Brazílie, tyto zákony. Můžu jenom doufat, že nyní se něco změní,“ řekl velitel vyšetřovatelů Marcelo Arigony.

Oběti víkendové tragédie jsou především mladí lidé ve věku od 16 do 20 let. Jejich rodiče organizují protesty a žádají, aby za neštěstí nesl někdo zodpovědnost.

Po tragédii se mnoho Brazilců obává o bezpečnost jiných klubů v zemi a také o bezpečné zajištění fotbalového mistrovství příští rok, olympiády v roce 2016 či nadcházejícího celostátního karnevalu.