Zákaz klipů Pussy Riot platí a basta

Moskva – Členka punkové kapely Pussy Riot Jekatěrina Samucevičová neuspěla u soudu s odvoláním proti zákazu jejich videoklipů. Moskevský městský soud dnes potvrdil, že video, ve kterém pětice zamaskovaných děvčat v pravoslavném chrámu křepčí při „punkové modlitbě“ proti prezidentovi Vladimiru Putinovi, zůstane v Rusku zapovězené, podobně jako další tři videoklipy.

Soud nižší instance označil klipy za „extremistické“ a zakázal je. Soud vyšší instance verdikt potvrdil. Videoklipy se tak napříště nesmějí v Rusku objevovat ani na internetu, a to pod hrozbou vysoké pokuty.   

Odvolání podala Jekatěrina Samucevičová, která z loňského procesu s Pussy Riot vyvázla s podmínkou, na rozdíl od dvou kolegyň, které si nyní odpykávají dvouleté tresty. Nicméně ve při o klipy soud neuznal Samucevičovou za „zainteresovanou osobu“, čili účastníci sporu, a tím pádem odmítl odvolání posuzovat. 

Punkerky chtěly písní Bohorodičko vyžeň Putina v chrámu Krista Spasitele protestovat proti vládě Vladimira Putina. Soud je ale potrestal za výtržnost a dvě členky kapely poslal do vězení.