Kosovští Srbové organizují „kampaň neposlušnosti“

Priština - Příslušníci srbské menšiny na severu Kosova ve středu vyhlásili „rozsáhlou kampaň občanské neposlušnosti“. Protestují tak proti údajné diskriminaci ze strany kosovských úřadů. Asi pět tisíc lidí podpořilo na demonstraci ve městě Kosovska Mitrovica deklaraci proti samostatnosti Kosova, čímž zároveň odmítají respektovat hranici mezi Srbskem a jeho bývalou provincií.

Na akci, která byla svolána pod heslem „Proti bruselským podvodům!“, zazněly výzvy k budování barikád na silnicích, které vedou z centra města Kosovska Mitrovica na sever Kosova. Tímto způsobem se severokosovští Srbové už několikrát pokusili zabránit tomu, aby Priština pokročila v budování správních orgánů v menšinových oblastech.

Evropská unie tlačí na Srbsko, aby uvolnilo svůj vliv právě na sever Kosova. To Bělehrad stále finančně podporuje a napětí mezi místními tam roste. Kosovští Srbové už poslali několik požadavků srbskému parlamentu. Mimo jiné v nich odmítají veškeré dohody, které Bělehrad s Prištinou dosud uzavřel.

Zástupci srbské menšiny na demonstraci vyjádřili nespokojenost s postupem Bělehradu a postavili se proti jakýmkoli kontaktům mezi srbskou a kosovskou vládou. „Protestujeme proti srbsko-kosovským dohodám, které jsou Srbsku vnucovány a škodí mu,“ uvádí se v deklaraci.

Milan Mihajlovič, organizátor akceMilan Mihajlović, organizátor akce:

„Odmítáme všechny dohody, které vznikly dialogem Bělehradu a Prištiny za pomoci Evropské unie. Zadruhé požadujeme, aby se všechna další jednání pozdržela a přestaly se přijímat dohody, které nás poškozují.“


Komplikovanou situaci na severu Kosova nedávno dál zhoršilo několik případů vandalismu na pravoslavných srbských hřbitovech. Zničení asi 60 náhrobků mělo být odvetou za odstranění sporného albánského památníku ve městě Preševo, který byl věnován bojovníkům za připojení jižních regionů Srbska ke Kosovu.

Srbsko přišlo o kontrolu nad Kosovem v roce 1999, kdy NATO začalo bývalou Jugoslávii bombardovat, aby donutila srbskou armádu z Kosova odejít. To před pěti lety vyhlásilo samostatnost. Srbsko ji doteď odmítá akceptovat.