V Hitlerově rodném domě se usídlí charita

Vídeň - Rodný dům Adolfa Hitlera v hornorakouském Braunau možná dostane nové nájemníky - charitativní organizaci Volkshilfe. Budova, kterou památkově chráněné renesanční zdivo zachránilo před demolicí, hostila donedávna dílnu pro mentálně postižené. Ti se ale před rokem vystěhovali a hlavní nájemce objektu, kterým je rakouské ministerstvo vnitra, hledá nové využití.

Podle rakouských médií se v domě zřejmě usadí charitativní organizace Volkshilfe, jíž ministerstvo prostory domu přenechá. Šéf charity Karl Osterberger novinářům řekl, že umístění jeho organizace v Hitlerově rodném domě by bylo „hluboce symbolické“. Volkshilfe si za jeden ze svých cílů klade pomoc chudým přistěhovalcům.

V Braunau se už loni rozpoutala diskuse, jak s Hitlerovým rodným domem naložit. Dvoupatrová budova patří důchodkyni, která se ale ke sporu nevyjadřuje. Hlavním nájemcem nemovitosti je ministerstvo vnitra. Návrh lidoveckého starosty Hannese Waidbachera, aby v domě byly byty, se leckomu nezdál.

/*json*/{"map":{"lat":48.256305616473,"lng":13.035889863968,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.256241327144,"lng":13.036034703255,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Dům v Braunau pochází ze 17. století a vybudován byl jako hostinec. Na konci 19. století se do jednoho z bytů přistěhoval celní úředník Alois Hitler s manželkou Klárou. Jako čtvrté ze šesti dětí se jim tu 20. dubna 1889 narodil syn Adolf. Žil tu asi tři roky.

Po anšlusu Rakouska k nacistické třetí říši se z Hitlerova rodného domu stalo „kulturní centrum“. Po dobu války byla ulice přejmenována na Adolf-Hitler-Strasse, budova byla ozdobena hákovými kříži a konaly se u ní oslavy Hitlerových narozenin. Po válce tu byla výstava dokumentující nacistické koncentrační tábory. Objekt byl později využíván jako knihovna, záložna či škola, chráněná dílna pro mentálně postižené tu sídlila od roku 1977.

V roce 1989 se město Braunau při příležitosti stých Hitlerových narozenin od nacistického diktátora veřejně distancovalo tím, že před jeho rodný dům postavilo žulový balvan dovezený z kamenolomu v někdejším koncentračním táboře v Mauthausenu u Lince. Na kameni je nápis pranýřující fašismus.