Za vyhynutí tasmánského vakovlka může člověk

Sydney – Za vyhubení tasmánského vakovlka psohlavého nese vinu výhradně člověk. Oznámili to australští vědci, kteří tak popřeli dlouho uznávanou teorii, že za vyhynutí tohoto vačnatce mohla nemoc.

Vyhynutí vakovlků bylo dlouho spojováno s nemocí podobnou psince, která poslední kusy vakovlků decimovala, ale tým vědců Adelaidské univerzity prokázal, že nemoc rozhodně nebyla hlavní příčinou. „Mnoho lidí věřilo, že pouze lov nemohl vakovlky vyhubit, a že tudíž musela existovat nějaká epidemie neznámé nemoci, která je za jejich vyhynutí odpovědná,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Thomas Prowse, jehož studie byla zveřejněna v posledním čísle časopisu Journal of Animal Ecology.

„My jsme zjistili, že dokážeme vytvořit simulaci vyhynutí bez nutnosti zahrnout nějakou záhadnou chorobu,“ dodal. Prowseho tým vytvořil modely, v nichž ukázal, jak příjezd evropských chovatelů ovcí v mnoha ohledech ovlivnil život vakovlků včetně lovu za odměnu v letech 1830 až 1909. Kvůli lidskému lovu klokanů, kteří představovali hlavní kořist vakovlků, klesaly také zdroje jejich potravy.

Thomas Prowse:

„Dokázali jsme, že negativní dopad evropských osadníků byl dost velký na to, že druh i bez jakékoli epidemie nemohl uniknout vyhynutí.“


Vakovlk, známý také pod označením tasmanský tygr, v hojném počtu obýval Tasmánii. Když sem v roce 1803 dorazili evropští osadníci, jeho počet ale začal rychle klesat a poslední známý kus byl uloven v roce 1933. O tři roky později uhynul v zoologické zahradě v Hobartu. Oficiálně byl vakovlk prohlášen za vyhynulého v roce 1986 a pokusy o jeho naklonování, které se objevily začátkem 21. století, skončily neúspěšně.

Tasmánský vakovlk
Tasmánský vakovlk

V Životě zvířat Alfreda Edmunda Brehma je vakovlk popsán jako nejnebezpečnější vačnatec a savec v Austrálii, kde mu říkali tygr křovin. V tlamě měl 46 zubů a dokázal ji rozevřít do 170 stupňů, takže jeho rozevřené čelisti tvořily téměř přímku.

V posledních desetiletích se sice stále šíří historky, že vakovlk byl spatřen v Tasmánii i na australské pevnině, ale důkaz nikdo nepodal. Ani sir Edmund Hillary, první pokořitel Mount Everestu, jenž se za symbolem Tasmánie vypravil s expedicí v 60. letech minulého století, tohoto savce neobjevil.