Díky Čechům možná přibude v Africe antilop

Saly (Senegal) - Pytláctví a ničení původního prostředí jsou hlavními hrozbami pro přežití antilop Derbyho v západní Africe. Shodli se na tom odborníci a diplomaté z osmi zemí na sympoziu, které pořádají čeští vědci v senegalském letovisku Saly. Populace antilop, které v přírodě vymírají, se za uplynulý rok v řízeném chovu v rezervacích rozrostla o dalších 16 mláďat. Vědci nyní zvažují vypuštění zvířat zpět do přírody.

Třídenní sympozium uspořádali členové sdružení Derbianus CSAW, kteří při České zemědělské univerzitě v Praze vedou v Senegalu program na záchranu ohrožené antilopy. Vedle specialistů z univerzit či zoologických zahrad se ho zúčastnili i delegáti z Mali a Guineje, kde by antilopa Derbyho mohla stále přežívat.

„Je zcela zřejmé, že tento živočich je velmi blízko vymření. Snažíme se vymyslet strategii, jak tento trend zastavit,“ řekl předsedající David Mallon z Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Mezi největší hrozby pro zmenšující se divokou populaci antilop patří podle odborníků také problematické prosazování ochrany přírody nejen v útočišti antilop, národním parku Niokolo Koba, ale v afrických podmínkách obecně. Nutný je i další výzkum ekologie antilop. „Pro nás to znamená například i zvážit vypuštění odchovaných zvířat do přírody a jejich další sledování pomocí vysílaček,“ řekla předsedkyně sdružení Derbianus Karolína Brandlová.

Derbyho antilopa
Zdroj: ČTK
Autor: Jůnek Tomáš

Ředitelství národních parků Senegalu (DPN) zvažuje variantu vybudování chovné obory přímo na území parku Niokolo Koba. Právě tam by bylo možné umístit zvířata odchovaná v rezervacích Bandia a Fathala, řekl ředitel DPN Souleye Ndiaye. Postup hodlá po sympoziu projednat s majiteli rezervací a českým týmem.

Podle české velvyslankyně v Maroku Michaely Froňkové Senegal vnímá české aktivity pozitivně díky dlouhodobé koncepci, uskutečnění dalších konkrétních kroků si ale vyžádá „hodně trpělivosti“. Totéž podle ní platí i pro případný vývoz antilop do zoologických zahrad. Západní poddruh antilopy Derbyho se dosud do žádné zahraniční zoo nedostal.

Populace kriticky ohrožených antilop Derbyho se v senegalských rezervacích za uplynulý rok rozrostly o 16 mláďat
Zdroj: ČTK
Autor: Jůnek Tomáš

Čeští vědci se záchraně ohrožené antilopy v Senegalu věnují od roku 2000. Stádo složené z jednoho samce a pěti samic, odchycených v národním parku Niokolo Koba, se do dnešního dne rozrostlo do počtu 96 zvířat chovaných v oplocených rezervacích Bandia a Fathala na západě Senegalu.