Protiobčanské represe jsou v Rusku nejhorší od pádu SSSR

Moskva - Kreml loni podnikl proti občanské společnosti nejhorší represe od rozpadu Sovětského svazu před více než dvěma desetiletími. Uvedla to mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) při představení své výroční zprávy o situaci v Rusku.

„Kreml v roce 2012 zahájil proti občanské společnosti nejrozsáhlejší represe v dějinách postsovětského Ruska,“ uvedla organizace ve své zprávě. Podle ní od květnového návratu Vladimira Putina do Kremlu přijal parlament, ovládaný členy Putinovy strany Jednotné Rusko, sérii zákonů omezujících občanskou společnost.

„Byl to nejhorší rok pro lidská práva v moderních ruských dějinách,“ podotkl ředitel HRW pro Evropu a střední Asii Hugh Williamson.


Nové zákony například nutí nevládní organizace, které přijímají granty z ciziny, označovat se za „zahraniční agenty“, anebo velice mlhavě rozšiřují pojetí vlastizrady a špionáže či drakonicky zvyšují pokuty v případě přestupků na demonstracích.

„Masové protestní akce v prosinci 2011 skýtaly naději, že se v Rusku uskuteční reformy. Jakmile se však k moci vrátil Vladimir Putin, všechny ústupky režimu z éry Dmitrije Medvěděva byly zapomenuty, což vedlo k potlačování politických svobod a bezprecedentnímu pronásledování aktivistů,“ připomněla zpráva; o rok dříve, kdy u moci byl Medvěděv, HRW oceňovala „změny k lepšímu v oblasti zajištění práva na svobodu slova“.

V Moskvě se zatýkalo
V Moskvě se zatýkalo
Více fotek
  • V Moskvě se zatýkalo autor: EPA/MAXIM SHIPENKOV , zdroj: Isifa http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/41/4019/401889.jpg
  • Protestní pochod v Moskvě zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3670/366911.jpg
  • Protestní pochod v Moskvě zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3670/366910.jpg
  • Protest ruské opozice autor: Ivan Sekretarev, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3956/395579.jpg

Zvláštní znepokojení organizace budí i „zákony proti homosexuálům“, které zatím platí jen v jednotlivých ruských regionech, ale předloha federálního zákona už prošla prvním čtením ve sněmovně.

HRW také zaznamenala, že ještě před Putinovým návratem do Kremlu se úřady v mnoha městech snažily zastrašit odpůrce režimu a občanské aktivisty „soudními procesy, vězněním, výhrůžkami, bitím a dalšími způsoby šikanování“. Kupříkladu loni v lednu byl v Dagestánu zavražděn známý advokát, v dubnu přepaden novinář z opozičního listu a v říjnu byl zatčen opoziční aktivista, unesený z Ukrajiny.

Zpráva upozornila i na „zneužívání úředních pravomocí“ při přípravách na zimní olympiádu, která se za rok uskuteční v Soči: kupříkladu mnozí obyvatelé tohoto letoviska na jihu Ruska byli poškozeni netransparentním vyvlastňováním, aniž by se jim dostalo spravedlivého odškodnění.