Do počítačů New York Times se nabourali hackeři – odplata z Číny?

New York – Americký deník The New York Times tvrdí, že jej za poslední čtyři měsíce hned několikrát napadli hackeři z Číny. List dokonce počítačové útočníky podezřívá, že jednají na pokyn čínské vlády. Důvodem prý může být reportáž o miliardovém jmění premiéra Wen Ťia-paa. Peking takové nařčení odmítá.

Americký deník tvrdí, že v posledních čtyřech měsících opakovaně někdo napadl redakční počítače. Hackeři ukradli hesla novinářů, hledali také soubory, které se vztahovaly k článku o finančních poměrech čínského premiéra, který vydal list 25. října. 

The New York Times tehdy napsal, že rodina čínského premiéra tajně nashromáždila různými transakcemi bohatství ve výši nejméně 2,7 miliardy dolarů. Peking tehdy tvrzení listu odmítl jako lež a prohlásil, že americký deník měl k napsání tohoto článku nějaké vedlejší úmysly a pošpinil tak své jméno. 

List si najal bezpečnostní experty, kteří odhalili, že taktika, již hackeři užívali, je nápadně podobná těm, které v minulosti používala Čína. Hackeři se nabourali do počítačů na amerických univerzitách, na které se pak napojili na počítačích na čínských univerzitách. 

Útoky přitom začaly loni v září, když list pracoval na článku o majetku čínského premiéra Wen Tia-paa. Hackeři od té doby zřejmě získali hesla všech zaměstnanců redakce a využili je k tomu, aby se dostali do osobních počítačů celkem 53 lidí. Není zatím jasné, k jakým informacím či souborům se vlastně hackeři dostali a jak to přesně provedli. 

Čínské ministerstvo obrany dnes popřelo jakékoli spojení čínské vlády s nynějšími počítačovými útoky proti The New York Times. Obviňování Pekingu bez důkazů ze strany listu je podle armády neprofesionální a neopodstatněné.