Na čínské dálnici explodoval kamion s pyrotechnikou

Peking - Na dálnici v centrální části Číny explodoval kamion, který převážel pyrotechniku. Zemřelo nejméně 8 lidí. Čínský národní rozhlas uvedl 26 obětí, ovšem zpráva pak zmizela z jeho webových stránek. Počet obětí ale ještě zřejmě vystoupá, protože záchranáři stále prohledávají trosky. Po výbuchu se propadl silniční most. Exploze zničila nejméně 80 metrů komunikace v provincii Che-nan. Několik aut se z dálnice zřítilo.

Celkem 25 aut se zřítilo z propadlé dálnice. Silnici poničil silný výbuch kamionu, který převážel pyrotechniku. Podle svědků síla exploze dokonce odmrštila hned několik aut. Na místě zasahují záchranáři.

Proč ohňostroje explodovaly, není zatím jasné. Záběry v čínské televizi ukázaly trosky automobilů popadaných z výšky až 30 metrů na zem a nákladní automobil visící na hraně mostu. Záchranné práce komplikuje hustá mlha.

Svědek:

„Slyšel jsem ohromnou ránu a okamžitě jsem zabrzdil. Viděl jsem, jak se dolů řítí jedna ohnivá koule za druhou. Následujících pět nebo šest minut bylo slyšet exploze. Obličej mi pokryl prach.“


  • Výbuch kamionu v Číně
    Výbuch kamionu v Číně zdroj: ČT24
  • Havárie na čínské dálnici
    Havárie na čínské dálnici zdroj: ČT24

Číňané milují ohňostroje, ty se tradičně odpalují především na Nový rok, který v Číně připadá už na příští týden. Výbuchy pyrotechnického materiálu, jako jsou petardy či ohňostroje, které ne vždy splňují bezpečnostní normy, jsou v Číně poměrně časté.

Čína se snaží také bojovat proti nezodpovědným řidičům, plánuje zpřísnit pravidla silničního provozu. Řidiči by napříště měli dostávat trestné body, podobně jako tomu je i v Česku.

Místo havárie
Místo havárie