Dva mrtví po výbuchu před americkou ambasádou v Ankaře

Ankara – Před americkou ambasádou v Turecku v Ankaře zaútočil sebevražedný atentátník. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno. Exploze zasáhla boční vchod na ambasádu. Zničila vstupní bránu, všude kolem létaly trosky. Podle ministerstva vnitra v Ankaře byl útočníkem patrně turecký občan a příslušník militantní radikálně levicové skupiny. Kromě něj zahynul i turecký člen ochranky. Bílý dům označil útok za teroristický čin.

Zranění utrpěli dva lidé; jedním z nich je žena, která šla na velvyslanectví kvůli žádosti o vízum. Podle novináře AP nálož zřejmě vybuchla v prostoru bezpečnostní kontroly u vstupu na ambasádu. Policie oblast uzavřela a na místo dorazily desítky záchranářů a hasičů. K výbuchu došlo v diplomatické čtvrti Ankary, kde mají ambasády i jiné země – třeba Německo nebo Francie. Americké ministerstvo zahraničí doporučilo občanům USA, aby byli v Turecku opatrní a vyhýbali se konfliktním situacím. Britský konzulát vydal podobné doporučení pro britské občany.

Francis Ricciardone, americký velvyslanec v Turecku:
„Upřímně litujeme ztráty zaměstnance naší ambasády. Spolupracujeme na vyšetřování s tureckými úřady, budeme dál společně bojovat proti terorismu.“

Recep Tayyip Erdoğan, turecký premiér:
„Takové případy jasně potvrzují to, že musíme všude na světě proti terorismu bojovat.“


Česká ambasáda žádné nové varování pro Čechy pobývající v Turecku či chystající se na cestu do země nevydala. Atentát pokládá za izolovaný teroristický útok.

Výbuch v Ankaře
Výbuch v Ankaře

„Byl to obrovský výbuch. Seděl jsem zrovna v mém obchodě, když se to stalo. Viděl jsem pak na zemi něco, co se podobalo části těla,“ říká Kamjar Barnos, který má obchod asi 100 metrů od místa exploze. 

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Nejčastěji ale takovým způsobem útočí v Turecku islamisté, přívrženci radikální pravice či levice, případně také kurdští separatističtí ozbrojenci. Podle policejního zdroje agentury AP jde zřejmě o člena ilegální Revoluční strany pro lidové osvobození (DHKP-C). Tato militantní marxisticko-leninská organizace vznikla v roce 1993 a později byla zakázána. Vystupuje proti vlivu USA v zemi. Turecko je totiž i přes některé neshody klíčovým spojencem Washingtonu na Blízkém východě. Podporuje například povstalce v sousední Sýrii. Právě teď proto v zemi na 400 amerických vojáků instaluje baterie protiraketového systému Patriot. Mají Turecku zajistit lepší ochranu v případě, že by se konflikt přeléval přes jeho hranice.