Kambodžané se loučí se zesnulým králem

Phnompenh – Tisíce lidí se shromáždily v kambodžské metropoli, aby uctili památku zesnulého krále Norodoma Sihanuka. Rakev s jeho nabalzamovaným tělem putuje ulicemi města. Na obřad dohlíží deset tisíc policistů a vojáků. V nedožitých 90 letech zemřel král loni v říjnu. Podle tradice následoval tříměsíční smutek, až teď se teprve koná pohřeb. Monarcha zůstal vlivnou osobou politické scény ve své zemi dlouhé desítky let, a to i v době války, genocidy a politických zvratů.

Statisíce truchlících Kambodžanů přišly doprovodit pozlacený vůz s rakví zesnulého monarchy. Pohřební průvod, který zahájilo 101 výstřelů z 12 děl umístěných na březích řeky Tonlé Sap, směřoval ke krematoriu vedle královského paláce, kde byl monarcha před více než 70 lety korunován. 

Rakev doprovázeli nejbližší královi příbuzní a také vysocí vládní a vojenští představitelé, včetně premiéra Hun Sena. 

Řadoví občané se již od úsvitu shromažďovali na chodnících na trase procesí, aby mohli naposledy pozdravit svého krále. Většina přítomných poklekla s rukama sepjatýma v modlitbě, když je kilometr dlouhé procesí míjelo. 

Sihanuk zemřel loni v říjnu, jeho tělo poté nabalzamovali a podle tradic královské rodiny vystavili po dobu tří měsíců. Po nich následuje sedmidenní smutek. Pohřeb bude ukončen v pondělí kremací. 

Pohřeb kambodžského krále
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/MAK REMISSA

Norodom Sihanuk byl dominantní, byť zároveň poněkud kontroverzní postavou moderní kambodžské historie. Jeho rodina byla také těsně spjata s bývalým Československem. Sihanukův syn Norodom Sihamoni v Československu studoval, mluví plynně česky a ČR spolu se Slovenskem označuje za svůj druhý domov.   

Někdejší kambodžský král Sihanuk zůstal mezi lidmi populární i přes svou abdikaci v roce 2004 kvůli vysokému věku a chátrajícímu zdraví, i přes své chaotické politické manévry, včetně nešťastné podpory ultralevicového hnutí Rudých Khmerů, kteří ho nakonec stejně zavřeli do domácího vězení.