Opic v Kamerunu ubývá, o jejich maso je zájem

Yaoundé - Ve venkovských oblastech střední Afriky razantně ubývá volně žijících primátů. Hlavní příčinou je lov. Pro místní lidi jsou tradiční součástí jídelníčku a čím jde o vzácnější kus, tím větší má cenu na černém trhu. V Kamerunu se úřady pozvolna rozhodly, že vyhlásí několik národních parků, kde se lovit nesmí. Přesto je strážců stále výrazně méně než pytláků.

Jeden z posledních zadržených pytláků si na motorce vezl pět kočkodanů, vedle nich několik chocholatek a jednoho luskouna. V menším pytli pak uzené části opičích těl. „Zadrželi jsme ilegálního lovce, který tudy projížděl s několika chráněnými zvířaty. Vezl je na prodej do města poblíž Yaoundé,“ uvedl Daniel Ndando, velitel jednotky strážců rezervace Dja.

Strážci rezervace Dja kořist i motorku pašeráka zabavili a jeho samotného chtějí předat spravedlnosti. Hrozí mu i dva roky v cele. Mnohem častěji ale pytláci dostanou jen pokutu a přijdou o motorku, zbraň a pasti, pokud je měli u sebe. A aby ulovená zvířata nezemřela zbytečně, strážci je vydraží ve vesnici.

Pytláctví skýtá v Africe jednoduchý a rychlý výdělek

Zájem o opičí maso drží nahoře tradice. Prý dodává výjimečnou sílu. A vždycky se tak dá prodat. Jediná alternativa - zemědělství - je oproti nastražení několika pastí tvrdá práce. Třeba jedna řekomyš africká, původně divoký hlodavec z džungle, se ale dá z domácího chovu prodat na maso za 3 000 korun. Tedy nemalou částku. A vydělávat místním může i nová odrůda kakaovníku, kterou zdejší zemědělci v Kamerunu vyšlechtili. Ta zároveň plodí kakaové boby a zároveň kvete. Pytel ulovených zvířat, to jsou však rychlé peníze, což na kamerunském venkově zatím bohužel rozhoduje.