Satan z Ramádí, elitní sniper z Iráku, byl sám zastřelen

Dallas - Chris Kyle, odstřelovač z elitní jednotky amerického námořnictva SEAL, se sám stal obětí střelce v Texasu. Muže, kterému se připisovalo 160 úspěšných zásahů během iráckého tažení, proslavila jeho vlastní autobiografie s názvem Americký sniper. Z vraždy je podezřelý pětadvacetiletý muž, rovněž veterán z války v Iráku. Mezi Iráčany byl Kyle, jemuž přezdívali Satan z Ramádí, tak obávaný, že na něj vypsali odměnu 20 tisíc dolarů.

Kyle byl spolu s dalším, dosud neidentifikovaným mužem zastřelen na střelnici Rough Creek u obce Glen Rose. Podle tamního šerifa byl zatčen pětadvacetiletý muž, který se po střelbě pokoušel uprchnout ve voze patřící jedné z obětí. Místní noviny uvedly, že střílel další veterán z Iráku Eddie Ray Routh, údajně trpící posttraumatickou stresovou poruchou. 

„Je to šok. Je neuvěřitelné, že Chrisův život mohl takto skončit po tom všem, co zažil v Iráku,“ povzdychl si spoluautor knihy Scott McEwen. Osmatřicetiletý Kyle byl v Iráku za devět let bojů čtyřikrát. Jeho úkolem bylo chránit kolegy přesnou palbou na nepřítele. Zabil jich 160, čímž překonal dosavadní rekord, který z vietnamské války držel Adelbert Waldron se 109 oběťmi.

Kulku na dva kilometry řídil Bůh

První obětí Kyleovy palby byla žena, která se přibližovala ke skupině členů námořní pěchoty s granátem v ruce. Kyle na ni vystřelil, jakmile dostal rozkaz. Ke svým největším výkonům ale řadil případ z roku 2008, kdy ze vzdálenosti téměř dvou kilometrů v bagdádské čtvrti Sadr zabil muže, který se chystal odpálit raketu na blížící se americký konvoj. Prý kulku tehdy řídil Bůh.

Válka v Iráku
Zdroj: ISIFA
Autor: Spencer Platt

Ve městě Fallúdža, kde Američané svedli těžké boje se sunnitskými povstalci, Kyle odstřelil 40 lidí z pozice, kterou si udělal z obrácené dětské postýlky. „Po zabití těch prvních to už jde snadno. Nemusím se na to psychicky připravovat. Podívám se do zaměřovače, najedu křížem na cíl a zabiju nepřítele dřív, než on zabije mé lidi,“ napsal Kyle v knize. Za své výkony si vysloužil dvě stříbrné a pět bronzových hvězd.

Chris Kyle byl ženatý a měl dvě děti. Po odchodu z armády založil firmu, která poskytovala výcvik v odstřelování. Podílel se tak na sepsání další knihy, pro kterou otestoval deset slavných zbraní, od Spencerovy opakovačky přes revolver Colt až po Thompsonův samopal, populární mezi gangstery za časů prohibice. Naposledy dal o sobě znát počátkem roku, kdy se v reakci na školní masakry vyslovil pro ozbrojení patřičně vycvičených učitelů a proti omezením v držení zbraní.