Kubánci volí parlament - výsledek předem jistý

Havana - Na Kubě začaly parlamentní volby. Podle kubánské státní agentury jsou volební místnosti od rána plné. Výsledek voleb je v podstatě jistý, v každém z obvodů hlasuje jen jeden člověk. Více než 600 poslanců nového parlamentu by pak mělo koncem února zvolit hlavu státu na příštích pět let. Očekává se, že v hlasování bude potvrzen druhý mandát kubánského vůdce Raúla Castra. Po odchodu svého bratra v roce 2006 je jediným kandidátem.

„Byly vytvořeny všechny podmínky pro masovou účast, která je na Kubě tradicí,“ prohlásila šéfka státní volební komise Alina Balseirová. V žádných volbách zatím na Kubě neklesla účast pod hranici 94 procent. Před volebními místnostmi hlídkují školáci. „Volit je naše povinnost k vlasti. Jsme přeci hrdí Kubánci,“ podotkla dvaaosmdesátiletá Martyna Gonzálesová, která stejně jako při ostatních volbách volila Komunistickou stranu Kuby.

Všechny kandidáty pro volby do parlamentu vybrala a potvrdila komunistická strana. V každém volebním obvodě kandiduje jen jediná osoba, která k získání mandátu potřebuje podporu více než 50 procent hlasů. Očekává se, že všichni kandidáti hladce projdou.

Na kandidátce ve východokubánském městě Santiago de Cuba je i šestaosmdesátiletý Fidel Castro. Jeho mladší bratr Raúl před volbami potvrdil platnost svého dřívějšího záměru ucházet se o nejvyšší státní funkce naposledy.

Kromě funkce předsedy státní rady, tedy fakticky prezidenta, drží Raúl Castro i post předsedy vlády. Před volbami Castro několikrát upozornil, že kubánské vedení je třeba omladit, neboť „čas se krátí“.

Video Na Kubě začaly parlamentní volby
video

Na Kubě začaly parlamentní volby