Hlavní událost kubánských voleb: Fidel se ukázal na veřejnosti

Havana - Fidel Castro se v neděli večer poprvé od loňského října ukázal na veřejnosti. Šestaosmdesátiletý kubánský vůdce se objevil ve volební místnosti v Havaně v rámci parlamentních voleb. Strávil zde asi hodinu hovorem s ostatními voliči a kubánskými novináři. Přestože volil v Havaně, je Fidel Castro na kandidátce ve východokubánském městě Santiago de Cuba. Naposledy se na veřejnosti objevil loni 21. října.

Zahraniční komentáře označily vystoupení Fidela Castra na veřejnosti za hlavní událost hlasování, které bez účasti opozice povede koncem února ke znovuzvolení jeho bratra Raúla do prezidentské funkce. Tomu Fidel kvůli svým vážným zdravotním potížím předal v roce 2006 výkon moci.

Všechny kandidáty vybrala a potvrdila komunistická strana. V každém volebním obvodě kandiduje jen jeden člověk, který nemá protikandidáta. K získání mandátu potřebuje podporu více než 50 procent hlasů. Kubánští disidenti, kteří nemají přístup k médiím, doporučili Kubáncům absenci nebo vhození prázdné obálky. Při posledních volbách v roce 2008 byla účast 96,8 procenta.

Šest set dvanáct poslanců Národního shromáždění lidové moci se sejde 24. února. Zvolí nového šéfa parlamentu, když dosavadní dlouholetý předseda Ricardo Alarcón už nekandiduje. Především však parlament potvrdí Raúla Castra do funkce předsedy státní rady, tedy de facto prezidenta.

Video Komentář Josefa Opatrného
video

Komentář Josefa Opatrného